Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Am 16 ani si 4 luni,iar iubitul meu 22 si sunt ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Am 16 ani si 4 luni,iar iubitul meu 22 si sunt însărcinată.Din ...

Am 16 ani si 4 luni,iar iubitul meu 22 si sunt însărcinată.Din punct de vedere legal,el poate păți ceva,dacă părinții mei depun plângere?Am decis să mă mut la el,avem condiții,si locuieste singur.
Suntem impreuna de 1 an si ceva.
Tin sa mentionez ca părinții mei nu au fost niciodată de acord cu această relație.
As aprecia foarte mult sa gasesc părerea unor experți,mulțumesc!
Yaanaaa, utilizator
O sa va puteți căsători ca sa puneți capat problemelor.
Dar, dacă va fi chemat la politie sa mearga însoțit de avocat.

Sunt mulți care au condamnări penale și au copii acasă cu fetele respective și este bine sa se evite asa ceva.
Mai ales cei de etnie rroma au condamnări penale.

Sfatul meu este în acest sens dar nu este obligat sa își angajeze avocat pentru ca o face pe riscul lui.
Cu avocat bun scapa de orice risc de pedeapsa penală și cazier.

Scris din București 2023
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Sunteti minora deci va aflatisub tutela parintilor dv care daca nu agreaza relatia pot cauza probleme iubitului dv
Cu avocat bun se rezolva.
Avocatii sunt foarte înțelegători...în astfel de cazuri de genul Romeo și Julieta..

Și Julieta era minora...
Avocatii pot convinge organele judiciare ca nu trebuie drame de tip Shakespeare în cazul dat.

Chiar dacă legea penală română este oarecum ca în Evul Mediu, avocatii se pot ocupa de cazuri de acest fel....

Scris din București 2023
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Avocatii sunt foarte înțelegători...în astfel de cazuri de genul Romeo și Julieta.

Hotararea apartine instantei de judecata....
E bine ca te preocupa situatia prietenului tau, cand de fapt ar trebui sa te preocupe situatia ta medicala si scolara, financiara si asa mai departe. Pe amandoi ar trebui sa va preocupe.

Domnul e major si vaccinat si isi poate lua singur decizile. Banuiesc ca si a asumat atat relatia cu o minora, cat si copilul care va veni pe lume, inclusiv consecintele ce decurg ( raspundere penala dar si asigurarea acelor necesare nasterii, cresterii si educarii copilului).

Parintii tai tocmai pentru a nu ajunge sa fii gravida la 15 ani nu au fost de acord cu aceasta relatie, pentru a ti proteja copilaria, a ti vedea de scoala si abia apoi cand te poti intretine sa iti iei deciziile. Ia pune te in locul lor si vezi ce iti doresti pentru copilul pe care il vei aduce pe lume.

Te sfatuiesc sa nu rupi relatia cu parintii, sa ii tii aproape caci vei avea nevoie de ajutorul lor.

Te poti casatori cu iubitul tau daca ai incuviintarea instantei de tutela, ceea ce s ar putea obtine avand in vedere situatia ta.

Ai mai multa grija de tine si de viitorul tau !