Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Schimbare zi legală de odihnă.
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Schimbare zi legală de odihnă.

Bună ziua comunitate.
Angajatorul ne obligă să stăm acasă luni, 23 ianuarie în contul zilei legale de odihnă din 24 ianuarie. E legal așa ceva?
Prin analogie sf. Maria anul acesta e marți și mă întreb dacă e posibil să ne spună să stăm acasă luni in locul zilei de sf. Maria.
E un caz identic (mă rog, diferența e că una e sărbătoare laică iar alta e religioasă).
Mulțumesc pentru răspunsuri.
Ziua libera e pe 24, insa se practica in unele firme sa se dea luni, in loc de marti, in unele si luni si marti, in altele doar marti. E si bine intr-un fel sa stati acasa 3 zile legate.
legal, compensarea se face in urmatoarele 30 de zile dupa efectuarea muncii...
De acord că se practică, altfel nu scriam :)
Eu întreb dacă e legal asta. Ziua liberă e în 24, eu vreau să sărbătoresc în ziua de 24, nu 23.
E ca și cum firma ar spune hai să lucrăm de Crăciun dar stăm acasă înainte de el.
E o întrebare de principiu, nu dacă e bine să stau acasă trei zile legate. :)

gi-jane2 a scris:

Ziua libera e pe 24, insa se practica in unele firme sa se dea luni, in loc de marti, in unele si luni si marti, in altele doar marti. E si bine intr-un fel sa stati acasa 3 zile legate.

Am inteles ideea, ziceam ca se poate conveni la locul de munca alte libere. Sigur ca daca dvs vreti sa munciti luni si sa stati acasa marti ,spuneti conducerii si daca va preseaza, va plangeti la itm.
Pt motive obiective, se poate obliga sa se lucreze in zi libera cu posibilitatea de q lua liber un alta zi.
Nu toate activitatile sunt oprite pe 24.
gi-jane2, moderator
Cel care decide este angajatorul , nu dvs ..