Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... acte demolare
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

acte demolare

Buna. Vreau sa demolez o casa construita in 1911- care se afla intr-o stare avansata de degradare , situata pe un teren mostenit. Acte de proprietate pe casa nu exista si nu apare nici in actele de succesiune. (cele de pe teren sunt in regula ).
Casa nu apare in Cadastru si nici pe Certficatul Fiscal eliberat de Primarie. Cu toate acestea, la Taxe si Impozite apare platit impozitul de catre defunctii.
Ce acte imi sunt necesare pentru a demola casa astfel incat , acum cand trebuie sa vand terenul, viitorii proprietari sa nu aiba probleme cu aceasta constructie?
mentionam ca suntem 3 mostenitori, succesiunea s-a facut de acord comun si nimeni nu are pretentii la aceasta cladire.
va multumesc
raduiuli a scris:
Vreau sa demolez o casa construita in 1911- care se afla intr-o stare avansata de degradare , situata pe un teren mostenit.
Acte de proprietate pe casa nu exista si nu apare nici in actele de succesiune. (cele de pe teren sunt in regula ).
Casa nu apare in Cadastru si nici pe Certficatul Fiscal eliberat de Primarie. Cu toate acestea, la Taxe si Impozite apare platit impozitul de catre defunctii.
Ce acte imi sunt necesare pentru a demola casa astfel incat , acum cand trebuie sa vand terenul, viitorii proprietari sa nu aiba probleme cu aceasta constructie?
mentionam ca suntem 3 mostenitori, succesiunea s-a facut de acord comun si nimeni nu are pretentii la aceasta cladire.

Buna ziua,
Pentru demolarea unei cladiri existente, iata Lista principalelor etape:
-sa obtineti de la Primaria teritoriala Certificatul de Urbanism pentru demolarea cladirii existente pe teren;
-sa comandati unui Expert tehnic MLPAT o expertiza tehnica din care sa rezulte faptul ca demolarea constructiei existente nu afecteaza stabilitatea si siguranta in exploatare a cladirii invecinate si de asemenea sa se propuna modalitatea practica de demolare (cu schite pentru Constructor).
-sa comandati unui Proiectant – Arhitect membru OAR, un Proiect tehnic – Faza PAD, care sa detalieze modul concret de demolarea constructiei existente, astfel încât sa nu se afecteaze stabilitatea si siguranta in exploatare a cladirii invecinate (cu schite pentru Constructor).
-sa obtineti de la Primaria teritoriala Autorizatia de demolare pentru demolarea cladirii existente pe teren.
ATENTIE:
Nu puteti demola o cladire pentru care nu aveti Titlu de proprietate.
Deci, PRIMUL PAS este acela de a obtine acest titlul.
Daca sunteti proprietarul terenului, puteti introduce in instanta o actiune in "accesiune imobiliara artificiala".
Cu stima,
Buna ziua,
Am remarcat "Nu puteti demola o cladire pentru care nu aveti Titlu de proprietate!"
Ce se intampla in situatia in care propietarul este unchiul meu, care este internat la un spital de nebuni de mai bine de 10 ani, ( varsta ~55 ani), iar constructia este un adevart focar de infectie( o casa cu 3 camere mici plina de sobolani si gata sa cada...). Ce sa fac in aceasta situatie? Nu are mostenitori, doar fratele, respectiv tatal meu.

Multumesc