Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Un raspuns autorizat, va rog! Poti sa te intorci in ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Un raspuns autorizat, va rog! Poti sa te intorci in sensul giratoriu ...

Un raspuns autorizat, va rog! Poti sa te intorci in sensul giratoriu de pe banda 1? Nu i dam de cap deloc, Unii zic ca da, altii ca nu! Si inca ceva, Banda 2 da prioritate benzii 1 ?

Trebuie sa respectati marcajele de pe carosabil. Penttu a intoarce trebuie sa va incadrati inaintes patrunderii in sensul giratoriu pe banda de langa axul drumului (linia care desparte sensurile de circulatie). In sensul giratoriu circulati pe banda de langa rondou si iesiti pe banda de langa axul drumului a noului sens de circulatie. Raspunsul la prima intrebare este NU.
In sensul girstoriu vehculele care circula pe banda 2 trebuie ss cedeze trecerea vehiculelor care circula pe banda 1.

nicupiciu a scris:

Un raspuns autorizat, va rog! Poti sa te intorci in sensul giratoriu de pe banda 1? Nu i dam de cap deloc, Unii zic ca da, altii ca nu! Si inca ceva, Banda 2 da prioritate benzii 1 ?

1.Conform legislației din România se poate. Asta arată cât e de proastă.
2.Nu e vorba ca o bandă e mai prioritară, ci e vorba de prioritate la schimbarea benzii.

Și uite așa se blochează sensul giratoriu.

nicupiciu a scris:

Un raspuns autorizat, va rog! Poti sa te intorci in sensul giratoriu de pe banda 1? Nu i dam de cap deloc, Unii zic ca da, altii ca nu! Si inca ceva, Banda 2 da prioritate benzii 1 ?

Nu e vorba ca o bandă e mai prioritară, ci e vorba de prioritate la schimbarea benzii.

Daca din sensul giratoriu ies vehicule de pe ambele benzi in acelasi timp si drumul pe care intra are o singura banda, care din cele 2 vehicule intra primul pe drum ? Mie imi pare ca cea de langa rondou schimba banda pt ca el ca sa iasa, , trece peste cealaltă, deci ar trebui sa cedeze trecerea. Mulțumesc
Banda 1 este cea de pe inelul exterior, deci nu schimba banda
. Legea din România nu are prevederi pentru circulația În sens giratoriu.
latka, moderator
Ziceam ca cel de pe banda 2 ar trebui sa il lase pe cel de pe banda 1 sa iasa primul.