Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Cum se solutioneaza situația când cateva apartamente ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Cum se solutioneaza situația când cateva apartamente au centrala ...

Cum se solutioneaza situația când cateva apartamente au centrala termica echipata cu apometru. apa rece iar restul de apt. nu au contoare de apa?
.
Calculul consum lunar se realizeaza in baza apometrelor si pausal la cei care nu au aparate individuale contorizat consum utilitati
Stimata doamna Ynocentta, daca nu exista o hotarare a adunarii generale a proprietarilor privind acordul instalarii acelor apometre apa rece indexul inregistrat de acestea nu p0ate fi luat in considerare la calcularea consumului individual bref !
gambette, utilizator
Fiind o obligatie legala, nu e nevoie de hotarirea AG.

Articolul 32
(1) Proprietarii sunt obligați să ia măsuri pentru consolidarea și modernizarea condominiului, modernizarea echipamentelor, instalațiilor și dotărilor aferente, montarea contoarelor pentru individualizarea consumurilor la nivel de proprietate individuală, reabilitarea termică în scopul creșterii performanței energetice, precum și reabilitarea structural-arhitecturală a anvelopei condominiului pentru creșterea calității arhitectural-ambientale a acestuia, potrivit prevederilor legale, în condițiile menținerii aspectului armonios și unitar al întregului condominiu, indiferent de natura intervențiilor.
[ link extern ]
Oricum solutia data de Ynocentta in acest caz : "Calculul consum lunar se realizeaza in baza apometrelor si pausal la cei care nu au aparate individuale contorizat consum utilitati " indeamna la nerespectarea prevederilor legii .
Cornel Vasile, Consilier juridic
Nu știu să fie vorba de vreo soluție, așa e practica în asociațiile proprietari.