Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Bună ziua ! Am și eu o problema, eu și fostul meu ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Bună ziua ! Am și eu o problema, eu și fostul meu concubin avem ...

Bună ziua ! Am și eu o problema eu și fostu meu concubin avem o fetita de 6 luni între timp noi ne.am despărțit și din acest motiv el vrea sa îmi oprească alocația copilului fiind pe numele lui , și mereu ma amenință că îmi i.a fata ce as putea sa fac sa am din nou acces la alocația copilului pentru a o putea întreține!
Buna ziua,
Vă trebuie o hotarare judecatoreasca pentru stabilirea domiciliului minorei la dvs. Cu acea hotarare, faceti cerere pentru a se vira alocatia copilului la dvs.
Trebuie sa va adresați urgent instantei de judecata cu o cerere prin care sa solicitati ca domiciliul copilului sa fie stabilit legal la dvs iar tatăl sa aibă doar un drept de vizita. În felul acesta nu o sa va mai ameninte ca va ia copilul și orice încălcarea a unei hotărâri judecătorești reprezinta o fapta penala.
În cadrul aceluiași proces solicitati și obligarea tatalui sa va restituie alocația încasată pentru copil.
Contactați un avocat sa va sprijine în acest demers și o sa va explice in detaliu procedura.
Mulțumesc frumos pentru ajutor !