Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Buna ziua,mama a implinit varsta de pensionare in urma ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Buna ziua,mama a implinit varsta de pensionare in urma cu 2 ani ...

Buna ziua,mama a implinit varsta de pensionare in urma cu 2 ani ,dar nu are stagiul minim de cotizare,are doar 12 ani si 2 luni...Exista vreun mod de a se pensiona asa? Am inteles ca exista o lege in acest sens dar e suspendata pana in toamna.
Exista o lege in acest sens , este Legea 127/2019 , aplicarea celor mai multe articole din ea - printre care si cel care va intereseaza - a fost prorogata ( din nou ) pentru 01.01.2024 . Problema este ca , din ce a aparut in mass media , guvernantii nostri spun ca au termen pana la sfarsitul lui martie sa vina cu o alta lege a pensiilor , a fost o conditie la aprobarea PNRR . Daca va fi asa , fara indoiala ca cea in vigoare ( 263/2010 ) , precum si cea “ in asteptare “ ( 127/2019 ) vor fi abrogate . Ce prevederi ar putea cuprinde aceasta noua lege ... urmeaza sa vedem , dar - dupa cum tac “ adanc “ politicienii - presupun ca vor fi conditii mai putin favorabile pensionabililor fata de cele in vigoare astazi , nicidecum mai bune ... Dar asta e doar o opinie a mea ...
buna ziua ..aceeasi ploblema are si mama mea ...mama are deja 69 de ani . am fost la casa pensei si ne.a zis daca nu are 15 ani de munca nu ia nimik...

constantin29 a scris:

Buna ziua,mama a implinit varsta de pensionare in urma cu 2 ani ,dar nu are stagiul minim de cotizare,are doar 12 ani si 2 luni...Exista vreun mod de a se pensiona asa? Am inteles ca exista o lege in acest sens dar e suspendata pana in toamna.

flore tina, utilizator
Da, va informat corect Casa de pensii. Condiția legală pentru pensionare este de minim 15 ani stagiu de cotizare.

Veste bună este că diferența până la 15 ani se poate cumpara la Casa de pensii, si ar putea astfel beneficia de pensie.

constantin29
Sa nu va luati dupa ceea ce apare aproape zi de zi in presa cu stagiul de minim 10 ani.
buna seara..asa e domnule..multumesc

Carp Mircea a scris:

constantin29
Sa nu va luati dupa ceea ce apare aproape zi de zi in presa cu stagiul de minim 10 ani.