avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 383 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Buna ziua,mama a implinit varsta de pensionare in urma ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Buna ziua,mama a implinit varsta de pensionare in urma cu 2 ani ...

Buna ziua,mama a implinit varsta de pensionare in urma cu 2 ani ,dar nu are stagiul minim de cotizare,are doar 12 ani si 2 luni...Exista vreun mod de a se pensiona asa? Am inteles ca exista o lege in acest sens dar e suspendata pana in toamna.
Cel mai recent răspuns: flore tina , utilizator 17:54, 25 August 2023
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Exista o lege in acest sens , este Legea 127/2019 , aplicarea celor mai multe articole din ea - printre care si cel care va intereseaza - a fost prorogata ( din nou ) pentru 01.01.2024 . Problema este ca , din ce a aparut in mass media , guvernantii nostri spun ca au termen pana la sfarsitul lui martie sa vina cu o alta lege a pensiilor , a fost o conditie la aprobarea PNRR . Daca va fi asa , fara indoiala ca cea in vigoare ( 263/2010 ) , precum si cea “ in asteptare “ ( 127/2019 ) vor fi abrogate . Ce prevederi ar putea cuprinde aceasta noua lege ... urmeaza sa vedem , dar - dupa cum tac “ adanc “ politicienii - presupun ca vor fi conditii mai putin favorabile pensionabililor fata de cele in vigoare astazi , nicidecum mai bune ... Dar asta e doar o opinie a mea ...
buna ziua ..aceeasi ploblema are si mama mea ...mama are deja 69 de ani . am fost la casa pensei si ne.a zis daca nu are 15 ani de munca nu ia nimik...

constantin29 a scris:

Buna ziua,mama a implinit varsta de pensionare in urma cu 2 ani ,dar nu are stagiul minim de cotizare,are doar 12 ani si 2 luni...Exista vreun mod de a se pensiona asa? Am inteles ca exista o lege in acest sens dar e suspendata pana in toamna.

Ultima modificare: Joi, 24 August 2023
flore tina, utilizator
Da, va informat corect Casa de pensii. Condiția legală pentru pensionare este de minim 15 ani stagiu de cotizare.

Veste bună este că diferența până la 15 ani se poate cumpara la Casa de pensii, si ar putea astfel beneficia de pensie.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util

constantin29
Sa nu va luati dupa ceea ce apare aproape zi de zi in presa cu stagiul de minim 10 ani.
buna seara..asa e domnule..multumesc

Carp Mircea a scris:


constantin29
Sa nu va luati dupa ceea ce apare aproape zi de zi in presa cu stagiul de minim 10 ani.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensie si numarul copiirilo: ajutor la pensionare Maria7773 Maria7773 Buna ziua, mai am o intrebare apropo de Pensie si nr. copiilor. Auzisem acum ceva vreme ca Femeile cu 3+ copii au drept la 2/5 ani in plus la pensie pt ... (vezi toată discuția)
Daca am 10 ani pe cartea de munca, atat am cotizat pot iesi la ... Akyy Akyy Daca am 10 ani pe cartea de munca, atat am cotizat pot iesi la pensie? (vezi toată discuția)