Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna ziua, Pentru restituirea sumelor retinute in ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna ziua, Pentru restituirea sumelor retinute in perioada ianuarie ...

Buna ziua,
Pentru restituirea sumelor retinute in perioada ianuarie 2022 - ianuarie 2023, in temeiul OUG 130/2022 declarata neconstitutionala in dec 2022, trebuie sa dau in judecata Ministerul Finantelor sau Ministerul Muncii?

Multumesc!
Guvernul a emis OUG nr. 130/ 2022.
Despre ce sume vorbiti? Detaliati.
Pensionarii care au pensie mai mare de 4000 Lei platesc 10% CASS la suma acre depaseste 4000 Lei.
Multumesc, stiu dar ei mi-au trimis adresa la MF.
Ar trebui sa asteptati raspunsul la MF. In presa a aparut o stire cum ca la guvern se discuta emiterea unei OUG care sa reglementee situatia la nivel global deoarece sunt prea multe procese deja pe rol.