avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 212 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Buna ziua, Am doua situatii si nu stiu cum sa procedez ...
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Buna ziua, Am doua situatii si nu stiu cum sa procedez astfel: ...

Buna ziua,

Am doua situatii si nu stiu cum sa procedez astfel:

astazi 25.01.2023 este termenul la D700 stiu. Firma a depasit 100000 euro Cifra de afaceri in 2022, nu a efectut nici o achizitie intracomunitara...si a utilizat declararea TVA la trimestru...trebuie sa devina platitoare de TVA lunar de la 01.01.2023 nu?

Trebuie sa depun astazi D700 pentru modificare TVA de la trim la luna?

si situatia doi: am o firma care a depus declaratia de solicitare dizolvare si lichidare in luna decembrie la ONRC si a fost declarata si inactiva de ANAF tot in luna decembrie......trebuie sa mai depun vreo declaratie acum pe 25.01.2023 in afara de cele care care am termen de depus?

Alte discuții în legătură

Inregistrare tva lunar ionela11 ionela11 Buna ziua, In ce conditii se modifica perioada de declarare si plata a TVA de la trimestru la TVA lunar?...am depasit cifra de afaceri de 100000 de euro in ... (vezi toată discuția)
plafonul tva de 100000 euro ionela11 ionela11 Bună seara. Daca o firma a depășit în 2021 plafonul de 100000 euro cifra de afaceri și este plătitoare de TVA trimestrial devine plătitoare de TVA ... (vezi toată discuția)
Trecere de la tva lunar la tva trimestrial stelach stelach Buna ziua, in situatia in care o firma, care inregistrata in registru intracomunitar, desi nu avea cifra de afaceri mai mare de 100000 euro, a trecut la tva ... (vezi toată discuția)