Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... INVIOLABILITATEA PROPRIETATI
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

INVIOLABILITATEA PROPRIETATI

Folosind telefonul cu abonament, sunand la 112 ,pentru a anunta un posibil furt politisti ajunsi sa constate posibilul furt reprosandrumi mie o posibila amenda, pentru folosirea telefonului de urgenta.
In fapt sunt proprietarul unei plantatii pomicoe in suprafata de 7 hectare fiind situata in camp deschis la cca un km distanta de ultima casa am fost anuntat de un cetatean ca in plantatie se vad cateva persoane.Deplasanduma cu politisti la fata locului am constatat ca se executa o vanatoare de prinderea a iepurilor vii organizata de un A.J.V.P.S. Conform legii 407/2006 art.4 trebuia sa fiu macar anuntat ca se executa acea vanatoare pe proprietatea familiei intrucat mai detin in zona o suprafata mai mare de 51 hectare teren arabil inregistrat in registrul agricol al primariei si totodata declarat la A.P.I.A.
Rog sa ma indrumati cui sa ma adresez ce am de facut in acest caz..........?
Precizez ca un alt fermier din zona acesta cu 70 hectare teren in exploatatie a fost amenintat si umilit de un paznic de vanatoare pe terenul sau in timp ce desfasura lucrari agricole.
MAI ESTE IN ROMANIA INVIOLABILITATEA PROPRIETATII........?
adresati-va cu plangere politiei si daca vreti direct parchetului desi politia trebuie. faceti in amandoua locurile desi ce va spun nu prea e normal.
Refeeritor la apelarea de urgenta prin SNUAU 112, nu era un caz de sesizare, ce sa constituie urgenta. Depinde de cei care au venit la fata locului.
Referitor la celalalt aspect daca terenul era sau n u era inclus intr-un fond de vanatoare, daca nu va anuntat pe dvs, in urma plangerii penale se va propune o solutie legala.
Totusi aveti in atentie si celelalte articole din legea invocata, respectiv:
"Art. 1 - ( i ) . Fond cinegetic – unitatea de gospodarire cinegetica
constituita din fauna de interes cinegetic si suprafata de teren, indiferent
de categoria acestuia, indiferent de proprietar si astfel delimitata încît
sa asigure o stabilitate cît mai mare faunei de interes cinegetic în
interiorul sau. Nu se include în fondurile cinegetice suprafetele din
intravilan, precum si zona strict protejata si zona tampon din cuprinsul
Rezervatiei Biosferei >.
Art. 4 - (2 ) . Detinatorii cu orice titlu ai terenurilor incluse în fondurile
de vânatoare au obligatia de a permite desfasurarea actiunilor de
vânatoare autorizate pe terenurile ce le detin sau le apartin, în conditiile
alin. (1).
Art. 15 - (8) . Proprietarii si detinatorii de terenuri cu orice titlu,
precum si executantii de lucrari de orice natura pe terenurile din
fondurile de vînatoare sunt obligati sa ia masurile prevazute de lege
pentru protectia faunei cinegetice si a mediului sau de viata si raspund
pentru pagubele care le produc acestuia prin actiuni ilicite savîrsite cu
intentie sau din culpa.
Art. 22 - (1) Actiunea de capturare a vânatului viu este admisa, în
cadrul cotei de recolta aprobate, prin metode si mijloace reglementate
care nu vatama exemplarul/exemplarele numai sub directa îndrumare a
personalului de specialitate.
(2). Capturarea exemplarelor de fauna de interes cinegetic în
scop de cercetare stiintifica se poate face si în perioadele în care
vânatoarea este interzisa cu conditia eliberarii exemplarului/exemplarelor
capturat/capturate în teritoriul de unde a/au fost capturat/capturate si cu
înstiintarea autoritatii publice centrale care raspunde de protectia
mediului.

Aveti in atentie: [ link extern ]
Succes!
Cred ca daca ati merge in audienta la comandantul politiei cu un memoriu scris,in care aratati cele petrecute si subliniati ca nu ati fost anuntat cu privire la actiune si cu un memoriu in acelasi sens, la seful AJVPS s-ar putea sa nu se mai petreaca astfel de situatii.
Este bine sa aveti relatii bune cu politia,avand in vedere asezarea respectivei ferme pomicole.
Atata timp cat proprietarul nu a fost anuntat eu consider ca exista o culpa a celor ce au incalcat proprietatea fara stiinta proprietarului.
Actiunea proprietarului a fost una legitima si nu consider ca se afla in culpa.
Trebuie sa adresati memoriu in scris si eventual sa ajungeti la judecata daca nu se va ajunge la o cale de intelegere.

avocat Claudiu Lascoschi