Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Pensie intretinere copii
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Pensie intretinere copii

Buna seara

Avand in vedere ca dupa divort copiii au ramas cu tata,ei locuind tot timpul cu el,mama a fost cea care a plecat cu un alt barbat,de cand va trebui sa plateasca mama pensie de intretinere pentru copii ,de la data pronuntarii divortului sau de la data la care a fost introdusa actiunea de divort?Nu a contribuit de cat cu cate ceva mancare adusa la copii cate un banut de buzunar dincand in cand.Nu a interesat o prea mult deoarece stia ca tatal o sa aiba grija de ei.
Buna ziua, pensia de intretinere poate fi executata legal doar daca exista o hotarare judecatoreasca cu privire la pensie, daca dosarul a vizat doar divortul, nu si acordarea pensiei, nu puteti obliga parintele sa plateasca pensie de intretinere.
Daca nu exista o hotarare de obligare la plata intrertinerii, trebuie sa formulati o actiune in instanta in acest sens.
Madalina Pascu, Avocat
Au ales copiii sa ramana cu tata,iar la proces s a cerut si pensia pt copii.Intrebarea era de cand va fi obligata mama sa plateasca.
De la data introducerii cererii de divort, nu de la pronuntare.
Trebuie sa scrie in hotarare.
Va multumesc!