Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Angajarea unei persoane din R. Moldova pe lucru remote
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Angajarea unei persoane din R. Moldova pe lucru remote

Buna, tuturor,

am o intrebare si informatiile de la ministerul muncii nu ma ajuta. Eu pot sa angajez o persoana din Republica Moldova pe compania mea (SRL in Romania) iar el sa lucreze remote in continuare din Chisinau? Nu vreau sa relochez acest angajat, nu vrea sa se mute. Am voie? Am limitari?

Gasesc tot felul de categorii de angajati dar niciuna nu pare sa mi se potriveasca si nu stiu sigur de unde sa imi iau informatia corecta. Practic incerc sa aflu daca eu pot sa angajez la compania mea un cetatean al republicii Moldova care va lucra remote de la resedinta lui permanenta din Chisinau.

Multumesc frumos!
OliviaVereha, utilizator
Puteti face asa ceva ... este problema dvs cum il veti controla referitor la activitatea depusa. Problema este a avizului de angajare.
Mulțumesc frumos pentru răspuns. Am găsit informații care spun ca pentru cetățenii moldoveni nu ar mai fi nevoie de aviz de angajare. Știu ca exista acord pt evitarea dublei impuneri cu Moldova deci taxele le voi plăti practic în RM dar sunt articole online carr spun ca avizul nu ar mai fi necesar. Presupun ca fiind remote nu mai am nici obligația de a respecta acea regula prin care trebuie sa ii fac contract pe 9 luni, as putea sa îl angajez nedeterminat din prima,nu?

Multumesc mult!
Il puteti angaja pe nedeterminata din prima.