Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Procura pt dezbaterea mostenirii - Consulat sau ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Procura pt dezbaterea mostenirii - Consulat sau apostila?

O procura pentru dezbaterea mostenirii si eliberarea certificatului de mostenitor, realizata in strainatate, trebuie NEAPARAT sa fie facuta la un Consulat al Romanieie, sau poate fi executata la orice notar, apoi apostilata in tara de executare? Stiu ca cele pentru vanzare/cumparare de proprietati (Case, terenuri) TREBUIESC executate la Consulat. Dar o simpla procura pentru dezbatterea mostenirii?
NickN70, utilizator
Ma costa mai mult de 400 Euro sa ma duc la Consulat si s-o fac. Plus de asta Consulatele Romaniei nu sunt asa de "dragute si amabile" ... in continuare au mentalitatea comunista nu inteleg ca ei sunt pusi acolo ca sa ne ajute, nu sa ne puna piedici. Si apropos, eu am facut procura dupa modelul pe care l-am luat direct de la notarul din Romania care a dezbatut mostenirea. Ceda "forma autentica" a unui document? Caci noi cei din afara tarii, folosim documente obtinute direct de la notarii din Romania. Notarii de aici in principiu trebuie sa ateste ca semnatura este absolut autentica! Nu-i intereseaza pe ei continutul documentului ... Ei trebuie numai sa ateste ca documentul a fost semnat in prezenta lor, si ca persoana care ese inscrisa in incheierea de autentificare, este chiar persoana care s-a identificat cu un document original notarului. Sunt notari mai destupati la minte care mi-au acceptat acum 3 ani procura facuta in America si apostilata. BTW ... si eu am fost notar in America timp de 20 de ani, si credeti-ma ca stiu ce inseamna o apostila. Apostila nu face nimic altceva decat sa infomeze autoritatea din Romania care foloseste documentul ca notatrul ce a autentificat semnatura Mandantului este cu adevarat notar si nu are relamatii la dosar. Autoritatile din ?Romania nu aiu de unde sa cunoasca toti notarii din lume, de aceea, cand vine un Ambasador nou in Romania, in scrisorile de acreditare pe care le prezinta Ministrului roman de Externe, la numirea in functie, are si specimene de semnaturi ale celor abilitai sa faca apostilarea. Pacat ca legislatia romana nu respecta Conventia de la Haga pe care a semnat-o si ratificat-o si ne face pe noi sa umblam dupa cai verzi pe pereti!
Notarii de aici in principiu trebuie sa ateste ca semnatura este absolut autentica! Nu-i intereseaza pe ei continutul documentului

Eh, tocmai. Asta se numește legalizare de semnătura.
Nu se numește "autentificare ". Iar faptul ca apostilati documentul respectiv nu îl transforma în act autentic.
Cai verzi pe pereți numiți dvs faptul ca nu cad romanii pe spate când vad un document din America. Doar e din America!!!!
În SUA, notarii nu desfășoară o funcție de autoritate publica. Nici măcar nu trebuie sa aibă studii juridice.
Știu, știu, notarii din categoria "uscaturi ", care accepta astfel de procuri sunt cei mai "destupati la minte". Și deștepți și informați și amabili.
Pana la urma, ce mai contează efectele juridice, când important e sa ne rezolvam treaba pe semnătura altuia, nu-i asa?
raluk0207, utilizator

Pe site-ul unui notar din Romania (Surdescu), e scrisa si aceasta informatie, referitoare la reprezentarea in materie succesorala, poate va e de folos:

Pot face procura și la un notar străin?
Moștenitorul aflat în străinătate și care nu poate veni în țară pentru a face procura la un notar public român, are posibilitatea să încheie actul la Consulatul României din țara în care se află. Actul se poate realiza și la un notar public străin sau la autoritatea locală competentă, dar în acest caz va fi necesară și apostilarea sau, după caz, supralegalizarea și traducerea documentului în limba română. În plus, pentru a putea fi folosită în România, procura întocmită de un notar străin trebuie înregistrată și în registrul RNNEPR. Actele juridice specifice Registrelor Naționale, instrumentate de notarii străinii sau de alte autorități străine, vor fi înscrise doar de administratorul Registrelor după prealabila consultare a Comisiei de Experți în Materie Notarială. Dacă procura dv. respectă forma autentică locală, este tradusă și apostilată, ea poate fi înscrisă în RNNEPR. Dacă doriți să urmați această procedură, solicitați detalii Centrului Naţional de Administrare a Registrelor Naţionale Notariale – Infonot - Telefon: 021 345 6076

@raluka0207

Deci se poate! ...

gi-jane2 a scris:

Pe site-ul unui notar din Romania (Surdescu), e scrisa si aceasta informatie, referitoare la reprezentarea in materie succesorala, poate va e de folos:

Pot face procura și la un notar străin?
Moștenitorul aflat în străinătate și care nu poate veni în țară pentru a face procura la un notar public român, are posibilitatea să încheie actul la Consulatul României din țara în care se află. Actul se poate realiza și la un notar public străin sau la autoritatea locală competentă, dar în acest caz va fi necesară și apostilarea sau, după caz, supralegalizarea și traducerea documentului în limba română. În plus, pentru a putea fi folosită în România, procura întocmită de un notar străin trebuie înregistrată și în registrul RNNEPR. Actele juridice specifice Registrelor Naționale, instrumentate de notarii străinii sau de alte autorități străine, vor fi înscrise doar de administratorul Registrelor după prealabila consultare a Comisiei de Experți în Materie Notarială. Dacă procura dv. respectă forma autentică locală, este tradusă și apostilată, ea poate fi înscrisă în RNNEPR. Dacă doriți să urmați această procedură, solicitați detalii Centrului Naţional de Administrare a Registrelor Naţionale Notariale – Infonot - Telefon: 021 345 6076

Multumesc foarte mult. Este de foarte mare ajutor.