avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 435 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... prescriptie- majorarea limitelor pedepsei Cand se ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

prescriptie- majorarea limitelor pedepsei Cand se discuta de ...

prescriptie- majorarea limitelor pedepsei
Cand se discuta de prescriptie, se discuta de limitele initiale ale pedepsei, nu se adauga si majorarea limitelor nu?
Adica majorarea limitelor ar trebuii aplicata in cazul in care fapta ar mai putea fii trasa la raspundere?
Daca incadrarea pedepsei este 1 luna - 1 an si intervine recidiva art 43 alin 5 - se majoreaza limitele de pedeapsa cu jumatate, fapta fiind prescrisa dupa 3 ani, 05.09.2022 , se mai aplica recidiva?
Tin sa precizez ca dosarul este la curtea de apel, in prima instanta s-a dispus condamnare 6 luni.

Alte discuții în legătură

Cand se intelegere stare de recidiva? daca am facut o noua fapta ... Costinmudure11 Costinmudure11 Cand se intelegere stare de recidiva? Daca am facut o noua fapta care e pedepsita cu un an sau mai mult? Daca fapta este incadrata 1 luna 1 an, sunt in stare ... (vezi toată discuția)
Rezultatul contopirii executare mezgageza mezgageza daca instanta descopera ca am mai multe pedepse cu suspendare contopeste din oficiu? voi fi citat sau intr o zi aflu ca am o pedeapsa cu executare si au emis ... (vezi toată discuția)
Fapta recidivist Ionuttt93 Ionuttt93 Buna ziua, daca am fost liberat condiționat cu un rest de pedeapsa de 8 luni pana la pedeapsa finala si comit o noua fapta dupa acele 8 luni mi se da si ... (vezi toată discuția)