Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Executare silită sau acțiune in instanță pentru ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Executare silită sau acțiune in instanță pentru nepunerea ...

Executare silită sau acțiune in instanță pentru nepunerea in aplicare a unei hotărâri judecătorești?
Cum să procedez?
Ar fi o problemă dacă nu merg la executor și acționez in instanță pentru nepunerea in aplicare a unei hotărâri judecătorești?
s.sttefan, utilizator
Nu exista decât varianta apelarii la executor pt punerea în executare a unei hotărâri judecătorești cu cealaltă varianta faceți o confuzie sau interpretati dvs , după, ureche"
CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT, Avocat
Executarea unei hotărâri se face de bunăvoie de catre debitor, sau silit la cererea creditorului.
Nu aveti de ce sa apelati la instanta, ci la executor.
Daca ati apela la instanta, ce ati vrea sa cereti mai exact?
@gi-jane2
Referitor la răspunsul dvs., vreau să vă spun următoarele:
1. Speța pe care am mai prezentat-o aici, mă privește pe mine personal.
Cunosc faptul că următorul pas după obținerea unei hotărâri judecătorești favorabile, este apelarea la un executor judecătoresc.
2. Acum două zile a apărut in presă o știre prin care se arată faptul că 21 de consilieri locali din Baia Mare, (o găsiți cu ușurință pe net), au fost obligați de instanță să plătească sume enorme pentru nepunerea in aplicare a unei hotărâri judecătorești, fapt ce mi-a dat de gândit.
3. Din acest motiv am vrut să aflu și părerea unui specialist vis-a-vis de acest aspect dar nicidecum să mi se răspundă cu ,,acționați după ureche".
Putea să-mi răspundă frumos și elegant așa cum ar face un avocat profesionist, respectiv pe lege.

Manuela Rășină, administrator
daca speta va priveste pe dvs, o puteti discuta dvs cu avocatul dvs, am crezut ca daca ati apelat la forum, dati si detalii.
Nu am avocat.
Am câștigat in instanță returnarea unei sume de bani reținută ilegal. Vorbim aici de peste 80 de angajați.
Nu e un secret.
Instituția spune că ni-i returnează dar eșalonat pe o perioadă de 5 ani.
Însă eu din ce am citit în lege, am înțeles că doar sporurile neacordate se eșalonează pe 5 ani, nicidecum sumele prevăzute in buget, acordate și apoi reținute ilegal.
Așa am înțeles eu...
Vă mulțumesc.

gi-jane2 a scris:

daca speta va priveste pe dvs, o puteti discuta dvs cu avocatul dvs, am crezut ca daca ati apelat la forum, dati si detalii.