Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Buna ziua, Va rog tare mult sa ma ajutati sa formulez ...
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Buna ziua, Va rog tare mult sa ma ajutati sa formulez o plangere ...

Buna ziua,

Va rog tare mult sa ma ajutati sa formulez o plangere administrativa impotriva unui functionar public din cadrul unei primarii care refuza sa aplice legea in ciuda multiplelor dovezi scrise pe care i le-am dat.

Pe scurt, in conformitate cu prevederile art.28 din Legea nr.196/2018, am cerut presedintelui asociatiei din care fac parte sa-mi permita accesul la documentele contabile ale asociatiei. Sesizarile le-am trimis prin posta cu confirmare de primire, presedintele a semnat insa acum refuza sa recunoasca semnatura si spune ca nu a primit niciun document. Lucrurile astea s-a repetat de cateva ori. M-am adresat primariei, compartiment asociatii de proprietari cu dovezile atasate, iar functionarii de acolo mi-au spus ca ei nu au in atributii verificarea semnaturilor, efectiv refuza sa aplice sanctiuni conform art.102 din legea asociatiilor de proprietari. In schimb, s-au adresat si reprezentantilor asociatiei cu recomandarea sa-mi puna la dispozitie documentele, insa nici de aceasta data asociatia nu s-a conformat.

Multumesc pentru ajutor!
Intradevar inspectorii din serviciul de sprijinire asociatii de proprietari nu au autoritatea si competenta sa dispuna verificari grafuloscopice sa verifice veridicitatea semnaturilor reprezentantilor asociatiilor de proprietari
Nu aveti temei legal sa formulati plangere impotriva inspectorului serviciului din primarie
Eventual daca va asumati responsabilitatea demararii unei proceduri judiciare,care implica timp nedefinit,audieri,stres,,puteti adresa plangere unitatii ministerului public care poate dispune masurle legale
Buna ziua! am inteles ce spuneti dar pana la urma cum ar trebui sa dovedim faptul ca am trimis sesizarile iar presedintele asociatiei de proprietari nu a raspuns in termen? verificarea semnaturilor si neluarea in considerare a documentelor emise de posta care confirma ca acele sesizari au fost remise beneficiarilor, eu le consider un abuz de drept. Nu scrie nicaieri in legea asociatiilor de proprietari ca functionarii primariei au obligatia sa verifice autenticitatea semnaturilor de pe documentele postale.

ynocentta a scris:

Intradevar inspectorii din serviciul de sprijinire asociatii de proprietari nu au autoritatea si competenta sa dispuna verificari grafuloscopice sa verifice veridicitatea semnaturilor reprezentantilor asociatiilor de proprietari
Nu aveti temei legal sa formulati plangere impotriva inspectorului serviciului din primarie
Eventual daca va asumati responsabilitatea demararii unei proceduri judiciare,care implica timp nedefinit,audieri,stres,,puteti adresa plangere unitatii ministerului public care poate dispune masurle legale