avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 813 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua. As avea si eu cateva intrebari.. Mama mea ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua. As avea si eu cateva intrebari.. Mama mea este decedata ...

Buna ziua. As avea si eu cateva intrebari..
Mama mea este decedata . Mostenirea de pe bunica mea a fost dezbatuta fiind impartita la tatal ei ,fratele si sora . Dupa moartea bunicului nu sa ma dezbatut mostenirea intre ei ca fratii. Acuma dupa un an de la moartea mamei fratii ei vor sa dezbata mostenirea de pe bunicul meu si sa vanda partea lor , dar eu nu vreau sa vand partea mea de la mama . Cum ar trebui procedat ca eu sa cumpar partiile lor din mostenire ??
Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 11:07, 30 Ianuarie 2023
Buna ziua,
Nu va obliga nimeni sa vindeti, asa dupa cum nici dvs. nu-i puteti obliga sa va vanda partile lor din mostenire.
Daca ei vor sa va vanda dvs. partile lor, atunci mergeti la notar si faceti act de vanzare-cumparare.
Dupa ce se dezbate succesiunea dupa bunici, faceti si partaj la notar, dvs ramaneti cu bunul si lor le dati sulta pt partea lor.
Dezbateti succesiunea dupa care faceti partaj

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Mostenire baderca baderca V-as ruga daca puteti sa ma lamuriti intr-o speta. Tatal meu a murit acum 2 ani iar mama mea a murit luna trecuta si a ramas o casa cu cateva hectare de ... (vezi toată discuția)
Mostenirea silviu35 silviu35 TATA si mama snt trecuti pe apartament,tata decedat din 1999 dupa moartea lui nu sa facut dezbatere de mostenire,mama din 1996 e plecata din apartament a fost ... (vezi toată discuția)
Vânzare apart dumas2000 dumas2000 Bună ziua, am și eu o întrebare..Vrem sa vindem un apartament. Suntem o sora și un frate la părinți. Mama este la a 2a căsătorie după ce tata a ... (vezi toată discuția)