Forum Discuţii juridice Expertize judiciare şi ... Bună ziua! In cazul unui accident rutier, cum se ...
Discuție deschisă în Expertize judiciare şi extrajudiciare

Bună ziua! In cazul unui accident rutier, cum se stabileste ...

Bună ziua.!
In cazul unui accident rutier, cum se stabileste viteza în momentul impactului? Ce elemente trebuie sa aibă la dispoziție expertul?
Accidentul a fost filmat cu camera de bord, nu sunt urme de franare!
Multumesc!
Expertiza criminalistica a accidentelor de trafic rutier este un gen aparte de expertiza datorita faptului ca prin studiul urmelor, a mijloacelor materiale de proba şi a altor materiale puse la dispoziţie conduce la cunoaşterea faptelor şi a împrejurarilor/circumstantelor în care s-a consumat un eveniment rutier
Dinamica producerii accidentului reprezinta filmul” evenimentului care se poate reconstitui pe baza urmelor, a mijloacelor materiale de probă constatate înurma cercetării la faţa locului, a depoziţiilor administrate în cauza
a valorilor vitezelor calculate sau apreciate, în urma stabilirii locului impactului / impacturilor precum şi a altor materiale/probe administrate în cauza

ynocentta, utilizator
Gasiti informatii utile aici: [ link extern ] /
si aici: [ link extern ]