Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Bună ziua, am peimit astăzi o înștiințare de la o ...
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Bună ziua, am peimit astăzi o înștiințare de la o firma ...

Bună ziua, am peimit astăzi o înștiințare de la o firma de recuperare pentru o datorie din anul 2013. As dori sa solicit prescripție a datorie fiindcă pana în acest moment nu am primit nici o notificare legata de datorie. Care sunt pașii pentru prescripție? Mulțumesc
Buna ziua, trebuie introdusa contestatie la executare la judecatorie.

Termenul ce trebuie sa treaca pentru a fi vorba de prescriptie trebuie sa fie de 3 ani de la data la care s-a efectuat ultimul act de executare, dar poate curge si de la alte momente, prevazute de art. 709 C.proc.civ.

De asemenea, executarea silita se poate perima, daca creditorul, din culpa sa, a lăsat să treacă 6 luni fără să îndeplinească un act sau demers necesar executării silite, ce i-a fost solicitat, în scris, de către executorul judecătoresc.
Cabinet de Avocat Pavel Mihai Daniel , Avocat
Formulati contestatie la executare
Termenul de prescriptie este de 3 ani pentru debite persoane fizice si de 5 ani debite catre stat