avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 418 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Acte cerute pentru succesiune. Cum poate fiul meu sa ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Acte cerute pentru succesiune. Cum poate fiul meu sa intre in posesia ultimei hotărâri de ...

Cum poate fiul meu sa intre in posesia ultimei hotărâri de divort al tatalui sau decedat. Aceasta ii este ceruta la notar pentru deschiderea succesiunii. Mentionez ca acest ultim divort ( dupa a treia căsătorie) a avut loc in urma cu cca. 10 ani si nu avem date de contact ale ultimei sotii.
Ultima modificare: Marți, 31 Ianuarie 2023
Anaeli Ana##, utilizator
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 11:38, 1 Februarie 2023
~ Conținut șters la cerere ~
Hotararea de divort se poate obtine de la instanta care a dispus desfacerea casatoriei
Multumesc. Daca încheierea casatoriei s-a facut la notariat si eu nu stiu la care notariat, cum rezolv problema?

dersu uzala a scris:

Aruncati o privire aici:www.avocatnet.ro/forum/discu...

1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
daca au divortat la notar, nu e nicio hotarare, aveti un certificat de divort, se poate cere de la starea civila, cre dca poate cere si notarul un extras

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna ziua! va rog un sfat juridic,subiect succesiune apartament! ... lidiaddd lidiaddd Buna ziua! Va rog un sfat juridic,subiect succesiune apartament! Decedata care detine cu al doilea sot un apartament pe care l a obtinut inaintea casatoriei ... (vezi toată discuția)
Succesiune in lipsa actelor de stare civila maria88 maria88 Buna ziua , Mama mea a decedat in septembrie 2013. S-a casatorit cu tatal meu acum 51 de ani . Anterior a fost casatorita si a avut un baiat care a ramas ... (vezi toată discuția)
Lipsa acte necesare inregistrarii unui deces in italia shesniper shesniper Buna ziua,mama mea a decedat in italia ,pentru inregistrarea certificatului de deces la primarie imi cer certificatele de casatorie si sentintele de ... (vezi toată discuția)