Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... Buna ziua!O societate detine de la alta societate un ...
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

Buna ziua!O societate detine de la alta societate un bilet la ...

Executare bilet la ordin avalizat.
Buna ziua!O societate detine de la alta societate un bilet la ordin avalizat de catre unul dintre asociatii celei din urma.Aceasta din urma intra in insolventa iar cea care detine biletul la ordin avalizat se inscrie la masa credala cu o anumita suma trecuta in bilet.Judecatorul sindic ii aproba doar o parte din suma din bilet,pe care societatea aflata in reorganizare o plateste.Dupa terminarea planului de reorganizare cu succes,societatea detinatoare a biletului la ordin poate incepe executarea persoanei fizice avaliste pentru suma ramasa de plata?
Anghel Lazar, utilizator