Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... debit chirie locuinta sociala - datorie fiscala?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

debit chirie locuinta sociala - datorie fiscala?

Buna ziua,
Ma puteti ajuta va rog, este normal sa adaugi in certificatul fiscal ca obligatie fiscala de plata la budget, datoriile ce provin din contractul de inchiriere locuinta sociala? Obligatia de plata este civila izvorata dintr-un contract de locatiune, reglementat de Codul Civil,prin urmare, datoriile provenite din chirii, nu au nicio legatura cu taxele si impozitele, acestea fiind datorii de natura comerciala deci nu pot fi incluse in certificatul fiscal?? Va rog daca ma puteti ajuta.
ancut75, utilizator
Daca detineti debite in evidenta catre stat sau unitatile din subordine,acestea pentru recuperare debite au dreptul sa informeze oficial autoritatea fiscala teritoriala
Multumesc pentru raspuns.