Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... Buna ziua! Un asistent medical de laborator analize ...
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

Buna ziua! Un asistent medical de laborator analize medicale ...

Buna ziua! Un asistent medical de laborator analize medicale in spital de urgenta - are dreptul la grupa de munca conditii de munca deosebite? Mentionez ca lucru pentru analizele pacientilor presupune si utilizarea de diversi produsi chimici - toxici.
Trebuie intocmite documente de catre firma cu respectarea prevederilor HG nr. 1014/ 2015, obtinute avize de la ITM/ Inspectia muncii pentru incadrare locuri de munca, posturi de lucru, meserii, in conditii deosebite. Lucratorii trebuie nominalizati prin document intern al firmei unde s-a obtinut aviz.