Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... salariata medic pensionata in 2022 am ales sa lucrez ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

salariata medic pensionata in 2022 am ales sa lucrez in continuare ...

salariata medic pensionata in 2022 am ales sa lucrez in continuare in același spital la stat pot cumula pensia cu salariul?
Da.
Doar daca v-ati deschis drepturile la pensie de limita de varsta.
da peste limita de vârstă m am pensionat,multumesc
Medicii care au depășit limita de vârstă pot profesa în continuare în unități sanitare private. Desfășurarea activității se face în baza certificatului de membru și a avizului anual al CMR, eliberat pe baza certificatului de sănătate și a asigurării de răspundere civilă, pentru greșeli în activitatea profesională, încheiată pentru anul respectiv.