Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Bună ziua! Am achiziționat un motor second-hand cu ...
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Bună ziua! Am achiziționat un motor second-hand cu garanție ...

Bună ziua! Am achiziționat un motor second-hand cu garanție din dezmembrări, dar motorul este defect. Eu trebuie să suporte încă odată manopera de demontare/montare.
Cei de la dezmembrări au spus că îmi dau banii înapoi pentru motor dar nu pot să suporte manopera?
Vă rog să mă îndrumați ce ar trebui să fac in acest caz!
returnați motorul. E varianta ușoară și ieftină
aca detineti garantie acordata de unitate dezmemebrare,solicitati proces verbal de constatare d ela service-ul care a executat inlocuirea si returnati motorul
Tehnic se putea verifica motorul si la "rece"fara a fi necesar instalarea lui pe vehicol
Buna ziua,
Daca sunteți persoana fizica și dețineți factura și certificat de garanție de la vânzătorul motorului, iar defecțiunea este constatată printr-o notă tehnica emisă de către unitatea service care a montat motorul, vânzătorul este obligat, pe lângă înlocuirea motorului sau returnarea sumei, sa va plătească și manopera aferentă (OUG 140/2021 art. 12, alin. (4). Obligația dvs este de a returna motorul.
Succes și numai de bine!
Mulțumesc pentru răspuns!

Livius Laslau a scris:

Buna ziua,
Daca sunteți persoana fizica și dețineți factura și certificat de garanție de la vânzătorul motorului, iar defecțiunea este constatată printr-o notă tehnica emisă de către unitatea service care a montat motorul, vânzătorul este obligat, pe lângă înlocuirea motorului sau returnarea sumei, sa va plătească și manopera aferentă (OUG 140/2021 art. 12, alin. (4). Obligația dvs este de a returna motorul.
Succes și numai de bine!