avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 292 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Bună ziua! Am achiziționat un motor second-hand cu ...
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Bună ziua! Am achiziționat un motor second-hand cu garanție ...

Bună ziua! Am achiziționat un motor second-hand cu garanție din dezmembrări, dar motorul este defect. Eu trebuie să suporte încă odată manopera de demontare/montare.
Cei de la dezmembrări au spus că îmi dau banii înapoi pentru motor dar nu pot să suporte manopera?
Vă rog să mă îndrumați ce ar trebui să fac in acest caz!
Cel mai recent răspuns: Luca1986 , utilizator 09:14, 4 Februarie 2023
returnați motorul. E varianta ușoară și ieftină
aca detineti garantie acordata de unitate dezmemebrare,solicitati proces verbal de constatare d ela service-ul care a executat inlocuirea si returnati motorul
Tehnic se putea verifica motorul si la "rece"fara a fi necesar instalarea lui pe vehicol
Buna ziua,
Daca sunteți persoana fizica și dețineți factura și certificat de garanție de la vânzătorul motorului, iar defecțiunea este constatată printr-o notă tehnica emisă de către unitatea service care a montat motorul, vânzătorul este obligat, pe lângă înlocuirea motorului sau returnarea sumei, sa va plătească și manopera aferentă (OUG 140/2021 art. 12, alin. (4). Obligația dvs este de a returna motorul.
Succes și numai de bine!
Mulțumesc pentru răspuns!

Livius Laslau a scris:

Buna ziua,
Daca sunteți persoana fizica și dețineți factura și certificat de garanție de la vânzătorul motorului, iar defecțiunea este constatată printr-o notă tehnica emisă de către unitatea service care a montat motorul, vânzătorul este obligat, pe lângă înlocuirea motorului sau returnarea sumei, sa va plătească și manopera aferentă (OUG 140/2021 art. 12, alin. (4). Obligația dvs este de a returna motorul.
Succes și numai de bine!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Garantie la masinile second hand si la piesele din dezmembrari harygroup harygroup Buna ziua, Activam in domeniul vanzarilor auto si a dezmembrarilor auto, noi oferim clientilor nostii garantie pentru piesele cumparate si pentru masinile pe ... (vezi toată discuția)
Certificat garantie legala Mariana Antonescu Mariana Antonescu Am cumparat online o masina de spalat. La livrare totul parea in regula..Am primit-o in 21 noiembrie dar am montat-o in 5 décembrie cand ne-am mutat.La prima ... (vezi toată discuția)
Este legal ca un service auto să înlocuiască, pe o mașină dusă la reparat, caseta de direcție cu una provenită din dezmembrări? saadeddine saadeddine Este legal ca un service auto sa inlocuiasca o caseta de directie pe o masina cu o alta achizitionata din dezmembrari? Am dus o masina la reparat. Acestia ... (vezi toată discuția)