Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediul de odihna fortat
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediul de odihna fortat

Bună ziua. Pot companiile private să te forțeze ca angajat să îți iei liber din concediul personal, pentru ceea ce numesc ei "punte"? De ex. 15 Aug 2023 pică într-o zi de marți, compania forțează angajatul să ia din zilele de concediu (odihnă) ziua de 14 Aug 2023, astfel creîndu-se acea "punte". Compania face acest lucru pentru toate zilele din an care sunt în situații similare, unde este o zi între weekend și ziua de sărbătoare legală. Este legal?
snm.nicoleta, utilizator
Poate un angajator să-și oblige salariații să își ia concediu de odihnă?
www.avocatnet.ro/articol_589...