avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 591 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Cu custodie comuna Tata are dreptul sa ia de la ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Cu custodie comuna Tata are dreptul sa ia de la gradinita copilul ...

Cu custodie comuna Tata are dreptul sa ia de la gradinita copilul daca e stabilit la mine sí nu a cerut ora de vizita?
Cel mai recent răspuns: CLAUDIU LASCOSCHI , Avocat 10:59, 6 Februarie 2023
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Legea nu interzice acest lucru, dar personalul grădiniţei trebuie să ştie cui preda copilul la sfârşitul programului, iar dacă tatăl nu e nominalizat de dvs., nu ar trebui să-l predea fără ştiinţa şi acceptul dvs.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Din moment ce părinții au drepturi egale tatăl poate lua copilul de la grădiniță dacă nu îl ia mama.
Nu este firesc și nici legal ca sa ia copilul un alt membru al familiei din moment ce poate face tatăl acest lucru.

Contează foarte mult și ce face cu copilul după aceea.

Nici instantele nu prea se înțeleg între ele pe aceste aspecte.

Neavând interdicție de a lua copilul de la grădiniță nu se poate invoca un drept mai presus de dreptul parintesc care prevalează fata de drepturile celorlalți membrii ai familiei.
În plus, în speță, tatăl are drepturi nealterate și nelimitate conform legii care se aplica direct existând drepturi egale între cei doi părinți.

Pot fi însă și alte interpretări de speță intrucat un detaliu poate schimba situația juridica.

Eu am situații în care ia copilul de la grădiniță numai celalalt părinte, adica nu cel la care este stabilit domiciliul minorului.
Varietatea juridica poate fi extrem de vastă, asa cum aratam mai sus.

Scris din București 2023
Ultima modificare: Luni, 6 Februarie 2023
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Acte inscriere copil la gradinita cu program prelungit Mihail57 Mihail57 Buna ziua Va retin atentia cu urmatoarea intrebare la care astept va rog un raspuns .Parintii nu sunt casatoriti legal ,au un copil aflat in grija ... (vezi toată discuția)
Despre copil EvelinaMaria554477 EvelinaMaria554477 Am o fetita de 2 ani. Eu cu tatăl copilului nu mai suntem împreună de mult timp,fetita este pe numele meu deoarece a locuit cu mine,în timp ce tatăl s-a ... (vezi toată discuția)
Buna ziua, am un copil de 1 an si 9 luni care nu a fost recunoscut ... Kasandra23 Kasandra23 Buna ziua, am un copil de 1 an si 9 luni care nu a fost recunoscut de tatal lui pana acum 2 zile cand am primit acasa act de la starea civila cum ca s a dus si ... (vezi toată discuția)