avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 473 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Intrebarea mea este : daca copilul a fost nascut in ...
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Intrebarea mea este : daca copilul a fost nascut in ...

Buna ziua. Intrebarea mea este : daca copilul a fost nascut in strainatate si are trecut decat mama pe certificatul de nastere strain dupa transcrierea in certificat romanesc tatal isi piate recunoaste copilul? Mentionez ca la data nasterii si înscrierii tatal nu a fost prezent . Multumesc anticipat
Cel mai recent răspuns: Avocat Neagu Elena , Avocat 16:09, 7 Februarie 2023
Stabilirea paternității copilului fata de tata se poate stabili prin recunoașterea acestuia în fata ofițerului de stare civila din România, dacă tatal dorește acest lucru.
Dacă tatal refuza recunoașterea copilului atunci mama îl poate acționa in instanta sa stabileasca paternitatea copilului urmând ca în cadrul acelui proces sa stabileasca și domiciliul copilului la dansa, exercitarea autorității parintesti în mod exclusiv de mama sau împreună de ambii părinți, cuantumul pensiei alimentare, program de vizita cat și obligarea tatalui la plata a 50% din cheltuielile pe care mama le-a făcut cu sarcina, nașterea și lăuzia.
În funcție de situația dvs, aveti dreptul sa fiți consiliata de un avocat și sa cunoașteți în detaliu cum este mai bine sa acționați.


Avocat Neagu Elena a scris:

Stabilirea paternității copilului fata de tata se poate stabili prin recunoașterea acestuia în fata ofițerului de stare civila din România, dacă tatal dorește acest lucru.
Dacă tatal refuza recunoașterea copilului atunci mama îl poate acționa in instanta sa stabileasca paternitatea copilului urmând ca în cadrul acelui proces sa stabileasca și domiciliul copilului la dansa, exercitarea autorității parintesti în mod exclusiv de mama sau împreună de ambii părinți, cuantumul pensiei alimentare, program de vizita cat și obligarea tatalui la plata a 50% din cheltuielile pe care mama le-a făcut cu sarcina, nașterea și lăuzia.
În funcție de situația dvs, aveti dreptul sa fiți consiliata de un avocat și sa cunoașteți în detaliu cum este mai bine sa acționați.


Buna ziua . Cred ca nu am fost destul de explicita . Noi avem decat certificatul britanic cu mama dar fara tata el nefiind cu noi aici . Luna aceasta vom veni in tara sa ii facem certificat romanesc . Nu stim cum putem sa facem ca tatal sa isi recunoasca copilul . Poate sa il declare chiar daca nu este trecut pe cel britanic? Ma puteti ajuta cu aceasta intrebare?
Multumesc
Buna ziua . Cred ca nu am fost destul de explicita . Noi avem decat certificatul britanic cu mama dar fara tata el nefiind cu noi aici . Luna aceasta vom veni in tara sa ii facem certificat romanesc . Nu stim cum putem sa facem ca tatal sa isi recunoasca copilul . Poate sa il declare chiar daca nu este trecut pe cel britanic? Ma puteti ajuta cu aceasta intrebare?
Multumesc
Transcrieti în România certificatul de nastere britanic și o sa vi se emită un certificat de nastere romanesc în care doar dvs o sa fiți trecuta ca părinte, nu și tatal biologic. Transcrierea se face cu toate datele din certificatul britanic, nimic in plus, nimic în minus.
Ulterior, după ce aveți certificatul de nastere romanesc, tatal merge cu o copie de pe acesta la oficiul stării civile și da o declarație de recunoaștere a copilului. Dacă vreti ca minorul sa poarte numele de familie al tatălui și nu pe cel al dvs atunci trebuie sa mergeți împreună cu el ca să va dați expres acordul pentru nume.
După aceasta declarație o sa vi se elibereze un alt certificat romanesc în care data aceasta vor figura ambii părinți biologici ai copilului.
Dacă nu m-am făcut înțeleasă va mai pot explica și telefonic.
Ultima modificare: Marți, 7 Februarie 2023
Avocat Neagu Elena, Avocat

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Certificatul de nastere IULIA-IULIA IULIA-IULIA Buna ziua, Sunt insarcinata in 6 luni si am aflat ca tatl copilului m-a inseala si este o persoana iresponsabila cu care nu as vrea sa imi petrec restu ... (vezi toată discuția)
Stabilirea filiatiei prin hotarare judecatoreasca Valentin Iftimiu Valentin Iftimiu Sa va explic problema sioate ma ajuta cineva. El si ea s-au cunoscut in Israel, unde au conceput un copil. El e roman, ea moldoveanca. pe certificatul de ... (vezi toată discuția)
Copil conceput în timpul căsătoriei cu alt bărbat decât soțul. cum pot rezolva cu certificatul de naștere dacă tatăl biologic nu vrea să-l recunoască? Anonim1992 Anonim1992 In urmă cu 4 luni am născut in Anglia,pe certificatul Britanic la tata apare numele tatalui desi copilul poarta numele meu,ajunsă in tară sa-i fac ... (vezi toată discuția)