Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Intrebarea mea este : daca copilul a fost nascut in ...
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Intrebarea mea este : daca copilul a fost nascut in ...

Buna ziua. Intrebarea mea este : daca copilul a fost nascut in strainatate si are trecut decat mama pe certificatul de nastere strain dupa transcrierea in certificat romanesc tatal isi piate recunoaste copilul? Mentionez ca la data nasterii si înscrierii tatal nu a fost prezent . Multumesc anticipat
Stabilirea paternității copilului fata de tata se poate stabili prin recunoașterea acestuia în fata ofițerului de stare civila din România, dacă tatal dorește acest lucru.
Dacă tatal refuza recunoașterea copilului atunci mama îl poate acționa in instanta sa stabileasca paternitatea copilului urmând ca în cadrul acelui proces sa stabileasca și domiciliul copilului la dansa, exercitarea autorității parintesti în mod exclusiv de mama sau împreună de ambii părinți, cuantumul pensiei alimentare, program de vizita cat și obligarea tatalui la plata a 50% din cheltuielile pe care mama le-a făcut cu sarcina, nașterea și lăuzia.
În funcție de situația dvs, aveti dreptul sa fiți consiliata de un avocat și sa cunoașteți în detaliu cum este mai bine sa acționați.

Avocat Neagu Elena a scris:

Stabilirea paternității copilului fata de tata se poate stabili prin recunoașterea acestuia în fata ofițerului de stare civila din România, dacă tatal dorește acest lucru.
Dacă tatal refuza recunoașterea copilului atunci mama îl poate acționa in instanta sa stabileasca paternitatea copilului urmând ca în cadrul acelui proces sa stabileasca și domiciliul copilului la dansa, exercitarea autorității parintesti în mod exclusiv de mama sau împreună de ambii părinți, cuantumul pensiei alimentare, program de vizita cat și obligarea tatalui la plata a 50% din cheltuielile pe care mama le-a făcut cu sarcina, nașterea și lăuzia.
În funcție de situația dvs, aveti dreptul sa fiți consiliata de un avocat și sa cunoașteți în detaliu cum este mai bine sa acționați.

Buna ziua . Cred ca nu am fost destul de explicita . Noi avem decat certificatul britanic cu mama dar fara tata el nefiind cu noi aici . Luna aceasta vom veni in tara sa ii facem certificat romanesc . Nu stim cum putem sa facem ca tatal sa isi recunoasca copilul . Poate sa il declare chiar daca nu este trecut pe cel britanic? Ma puteti ajuta cu aceasta intrebare?
Multumesc
Buna ziua . Cred ca nu am fost destul de explicita . Noi avem decat certificatul britanic cu mama dar fara tata el nefiind cu noi aici . Luna aceasta vom veni in tara sa ii facem certificat romanesc . Nu stim cum putem sa facem ca tatal sa isi recunoasca copilul . Poate sa il declare chiar daca nu este trecut pe cel britanic? Ma puteti ajuta cu aceasta intrebare?
Multumesc
Transcrieti în România certificatul de nastere britanic și o sa vi se emită un certificat de nastere romanesc în care doar dvs o sa fiți trecuta ca părinte, nu și tatal biologic. Transcrierea se face cu toate datele din certificatul britanic, nimic in plus, nimic în minus.
Ulterior, după ce aveți certificatul de nastere romanesc, tatal merge cu o copie de pe acesta la oficiul stării civile și da o declarație de recunoaștere a copilului. Dacă vreti ca minorul sa poarte numele de familie al tatălui și nu pe cel al dvs atunci trebuie sa mergeți împreună cu el ca să va dați expres acordul pentru nume.
După aceasta declarație o sa vi se elibereze un alt certificat romanesc în care data aceasta vor figura ambii părinți biologici ai copilului.
Dacă nu m-am făcut înțeleasă va mai pot explica și telefonic.
Avocat Neagu Elena, Avocat