avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 676 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... dreptul la succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

dreptul la succesiune

as avea nevoie de o informatie in problema mea.
suntem 4 frati (toti suntem majori), iar in primavara anului 2009 mama noastra a decedat; la 3 luni dupa deces, tatal nostru s-a recasatorit (fara a intocmi vreun contract prenuptial), intrebarile mele ar fi:
1. Daca sotia tatalui meu are drept la mostenire?Daca da in ce conditii?
2. In ce conditi pot beneficia de bunurile care imi revin prin lege?
de precizat ca nu s-a intocmit nici un document privitor la succesiune sau testament.
Va multumesc
Cel mai recent răspuns: Ana-Maria Dutescu , Avocat 18:32, 24 Ianuarie 2010
Va multumesc pentru raspunsul dat, totusi as mai avea nevoie de o lamurire:
- Exista vreo cale legala prin care ea sa nu beneficieze sau mosteneasca bunurile care sunt din prima casatorie?
Ea nu are nici un drept.
Mostenitori sunteti dvs. cu fratii si tatal.

Dupa ce moare tatal dvs. ea va avea drept la ce va avea tatal in momentul decesului.

Daca nu vreti sa mosteneasca nimic din ce ii ramasese tatalui de pe urma mamei dvs., tatal dvs. este cel care trebuie sa faca un act, ceva, in favoarea voastra. Cel mai bine vanzare-cumparare.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Succesiune mama decedata tata vitreg miky68 miky68 mama a decedat acum 5 zile si a ramas sotul ei care este tatal vitreg pentru mine si fratele meu .Ce trebuie sa fac pentru a nu pierde dreptul de mostenitor ... (vezi toată discuția)
Bună ziua. as dori o lămurire referitoare la succesiune. mama ... Lazar_s Lazar_s Bună ziua. As dori o lămurire referitoare la succesiune. Mama mea a murit și tata s-a recăsătorit și locuiește cu actuala in Apartamentul părinților ... (vezi toată discuția)
Cum trebuie sa procedez pentru a deschide un proces de succesiune ana_cristina_23 ana_cristina_23 Parintii mei au cumparat acum 7 ani un apartament,la scurt timp mama mea a decedat. Apartamentul este pe numele ambilor parinti, in momentul de fata as vrea sa ... (vezi toată discuția)