Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... dreptul la succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

dreptul la succesiune

as avea nevoie de o informatie in problema mea.
suntem 4 frati (toti suntem majori), iar in primavara anului 2009 mama noastra a decedat; la 3 luni dupa deces, tatal nostru s-a recasatorit (fara a intocmi vreun contract prenuptial), intrebarile mele ar fi:
1. Daca sotia tatalui meu are drept la mostenire?Daca da in ce conditii?
2. In ce conditi pot beneficia de bunurile care imi revin prin lege?
de precizat ca nu s-a intocmit nici un document privitor la succesiune sau testament.
Va multumesc
Va multumesc pentru raspunsul dat, totusi as mai avea nevoie de o lamurire:
- Exista vreo cale legala prin care ea sa nu beneficieze sau mosteneasca bunurile care sunt din prima casatorie?
Ea nu are nici un drept.
Mostenitori sunteti dvs. cu fratii si tatal.

Dupa ce moare tatal dvs. ea va avea drept la ce va avea tatal in momentul decesului.

Daca nu vreti sa mosteneasca nimic din ce ii ramasese tatalui de pe urma mamei dvs., tatal dvs. este cel care trebuie sa faca un act, ceva, in favoarea voastra. Cel mai bine vanzare-cumparare.