Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Stimulentul de inserție, copii cu handicap
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Stimulentul de inserție, copii cu handicap

Buna seara, părinții copiilor cu dizabilități (cu certificat de handicap) care s-au întors la muncă înainte de împlinirea vârstei de 6 luni ale copilului beneficiază de stimulent de inserție in valoare de 1500 lei până la împlinirea de către copil a vârstei de 2 ani sau de 3 ani? Mulțumesc!
Buna seara!
-părinţii care se întorc la muncă înainte de împlinirea vârstei de şase luni, respectiv un an, în cazul copilului cu dizabilităţi, vor primi o sumă lunară de 1.500 lei până la împlinirea vârstei de doi ani, respectiv trei ani, a copilului. Apoi, stimulentul are o valoare de 650 lei până la împlinirea vârstei de trei ani, respectiv patru ani, a copilului;
[ link extern ] /
Buna ziua! Mulțumesc frumos de răspuns!
Astăzi am fost la instituția care face aceste plăți și au spus că legea/ordonanța de urgență care face referire la acest stimulent de inserție a suferit modificări în luna dec. a anului 2022 și se așteaptă normele de aplicare ale acesteia..Eu am un băiețel de 2 ani si o luna cu certificat de handicap valabil, iar luna aceasta a primit stimulentul de insertie in valoare de 650 de lei plus diferența de bani (din valoarea de 1500 de lei a stimulentului) până împlinirea vârstei de 2 ani.
Încă nu știm când se vor aplica aceste norme.
Momentan așteptăm și căutăm informații.

O zi buna!

Nick90, utilizator
Cuantumul de 1.500 lei se acordă până la împlinirea de către copil a vârstei de 2 ani, respectiv 3 ani în cazul copilului cu dizabilități.