Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Buna ziua! Nepoata mea locuieste in Germania, iar luna ...
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Buna ziua! Nepoata mea locuieste in Germania, iar luna aceasta ...

Buna ziua! Nepoata mea locuieste in Germania, iar luna aceasta va implini 18 ani. Este nascuta in Republica Moldova si locuieste in Germania, acolo avand permis de sedere. Parintii vor sa ii faca pasaport romanesc, specific ca parintii sunt divortati, fata locuieste cu mama in Germania, mama sa avand o relatie cu un roman si acte romanesti, desi nu sunt casatoriti.
Am inteles ca pentru a-si putea face pasaport si buletin romanesc are nevoie de o adeverinta de nastere, aceasta a depus juramantul in urma cu mai multi ani, dar parintii nu i-au scos si aceasta adeverinta.
Ma puteti ajuta va rog cu informatiile necesare pentru a putea face rost de adeverinta? Am inteles ca fara ea nu isi poate face buletin si pasaport.
Va multumesc!
Are nevoie de certificat de nastere romanesc in primul rand , care se obtine prin transcrierea actului de nastere din Republica Moldova . Transcrierea se face la ultimul loc de domiciliu din tara al,parintilor, sau daca acesti nu au avut domiciliul in Romania ]n orice localitate resedinta de judet.
Pentru actele necesare si proceduri va atasez un link de la o primarie din Bucuresti [ link extern ] / .