Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Titular de cont decedat
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Titular de cont decedat

Buna seara,va rog sa ma ajutati sa inteleg,am o nelamurire cu banca:
Mama mea ,titular de cont ,a decedat in 18/02/2015. EU si sora mea ,fiind in posesia CM ,am fost la banca in urma cu 2 zile ,pentru a ridica suma depusa de mama noastra.Banca ne-a informat ca :
Dobanda acumulata in anii succesivi decesului sunt proprietatea bancii.
Premiul depus la deschiderea contului este proprietatea bancii...
Tin sa precizez ca noi nu am stiut de existenta contului ,asa ca,timp de 4 ani nu s-au efectuat tranzactii Sau miscari din contul respectiv.
Este posibil asa Ceva???
Multumesc
romascanu, moderator
Buna seara,
Le puteti cere prevederea legala in baza careia fac aceste afirmatii.
Nu doresc sa va ajute...puteti incerca sa depuneti o sesizare la ANPC, poate va pot ajuta dumnealor.
Cererea catre banca o faceti inscris, inregistrata la sucursala...
În ce temei!? (Îmi vine în minte o replică din filmul Filantropica: ...„n-a vrut să plătească în baza sub pretextul că”...!?)

Acceptarea unei moșteniri are efect retroactiv - până în clipa morții celui despre a cărui moștenire vorbim.

Art. 1.114. - Noul Cod Civil
(1) Acceptarea consolidează transmisiunea moștenirii realizată de plin drept la data decesului.

Nu există vreo perioadă în care moștenirea să fie fără stăpân ori să aibă alt stăpân.
Banca nu vrea sa plateasca in baza "legilor interne a acestei societati" .,Prin urmare ,banii depusi inizial ,de titular ,sunt ai bancii ,iar Dobanzile din anul 2015 (anul decesului) pana in ziua de azi ,au trecut in proprietatea bancii. ....
Este posibil asa Ceva?
Nu. Este o clauza abuziva. Nu am voie sa va recomand aici un avocat, dar daca cautati pe net o sa gasiti avocati specializati 300% pe spete cu bancile si clauzele abuzive de orice fel. Cum a spus si dna avocat, mostenirea nu-si schimba stapanul ca vrea banca.
Va Multumesc tuturor pentru clarificare , sigur nu voi renunta si nu voi sta cu bratele incrucisate acceptand abuzul de putere al bancii.
Va doresc Sarbatori Fericire si un an nou Binecuvantat!!!