avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 686 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna ziua, In curand o sa ma pensionez anticipat ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna ziua, In curand o sa ma pensionez anticipat partial si angajatorul ...

Buna ziua,
In curand o sa ma pensionez anticipat partial si angajatorul doreste sa-l mai ajut o perioada de timp sub forma de consultanta tehnica pentru procesle tehnologice. intrebarea mea este aceea cum as putea sa mai colaborez cu acest angajator , cum ma poate plati, astfel incat sa nu incal legea?As aprecia daca mi-ati explica aceste modalitati.
Multumesc
Maria Zamfirescu
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 15:10, 15 Februarie 2023
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Daca activitatea este ocazionala se poate incheia un contract de prestari servicii .
Multumesc frumos, da angajatorul doreste sa vin periodic pentru verificarea unor procese si poate sa ajut echipa de dezvoltare a unor produse noi!
Cu respect!
Ca sa inchei contract de prestari servicii ,trebuie sa am PFA ,PFI, sau se poate si pe persoana fizica?Imi cer scuze dar nu ma pricep la aceste lucruri!
Se poate si pe persoana fizica , dar asa cum am spus pentru activitati ocazionale ... pentru cele permanente, c.i.m.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Se poate si pe persoana fizica , dar asa cum am spus pentru activitati ocazionale ... pentru cele permanente, c.i.m.

Alte discuții în legătură

Pot angaja ca pfa? GYOGYO GYOGYO Buna ziua.Am un PFA si pe o perioada de 10 zile cum pot angaja?A-si avea nevoie de 6 angajati,pot sa angajazi?Sau pot incheia cu 6 oameni(persoana fizica) ... (vezi toată discuția)
Conventie civila de prestari servicii vs contract de colaborare Salcudean_Andreea Salcudean_Andreea In vederea realizarii unei colaborari intre un ONG si o persoana fizica este indicata o conventie civila de prestari servicii sau un contract de colaborare? ... (vezi toată discuția)
Contract colaborare ptr.persoana pens.anticipat puideurs puideurs Buna ziua, Va rog sa ma ajutati, ca in atitea alte dati, cu urmatoarea situatie: poate o SC sa incheie un contr.de prestari servicii cu o pers. fizica (care ... (vezi toată discuția)