Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... legea 196/2018, art. 21 (4). Bună ziua! Vă rog ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

legea 196/2018, art. 21 (4). Bună ziua! Vă rog să-mi spuneți cum se interpretează prev. ...

Bună ziua!
Vă rog să-mi spuneți cum se interpretează prev. art. 21 94) din L. 196/2018, care prevede că: ” Modificările și/sau completările aduse statutului sau acordului de asociere fără respectarea prev. alin. (3) - adică cele care nu au fost înregistrate la judecătorie - nu sunt opozabile față de proprietarii care nu sunt membrii ai asociației de proprietari sau față de terți”
Vă mulțumesc!
Modificarile aduse la statul asociatiei dar care nu au fost inregistrate la judecatoria teritoriala nu produc efecte asupra proprietarilor,
Nu li se pot impune proprietarilor acele modificari la statut daca nu au fost inregistrate la judecatorie
Vă mulțumesc. Sper să blochez gașca care a întocmit sute de acte fictive, în numele asociatie- folosind ilegal stampila - dar asociația functioneaza în baza L.114 si are statut înregistrat în anul 1999. De atunci nimic, doar escrocherii, tupeu și refuzul eliberării actelor în baza cărora încasează banii.
Stimă!

- Aveți Răspunde pe bara portocalie, mai jos, vă rog să nu mai răspundeți prin citare. Mulțumesc -
Manuela Rășină, administrator