avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 191 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... legea 196/2018, art. 21 (4). Bună ziua! Vă rog ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

legea 196/2018, art. 21 (4). Bună ziua! Vă rog să-mi spuneți cum se interpretează prev. ...

Bună ziua!
Vă rog să-mi spuneți cum se interpretează prev. art. 21 94) din L. 196/2018, care prevede că: ” Modificările și/sau completările aduse statutului sau acordului de asociere fără respectarea prev. alin. (3) - adică cele care nu au fost înregistrate la judecătorie - nu sunt opozabile față de proprietarii care nu sunt membrii ai asociației de proprietari sau față de terți”
Vă mulțumesc!
Cel mai recent răspuns: IonPopescu-B , utilizator 16:38, 18 Februarie 2023
Modificarile aduse la statul asociatiei dar care nu au fost inregistrate la judecatoria teritoriala nu produc efecte asupra proprietarilor,
Nu li se pot impune proprietarilor acele modificari la statut daca nu au fost inregistrate la judecatorie
Vă mulțumesc. Sper să blochez gașca care a întocmit sute de acte fictive, în numele asociatie- folosind ilegal stampila - dar asociația functioneaza în baza L.114 si are statut înregistrat în anul 1999. De atunci nimic, doar escrocherii, tupeu și refuzul eliberării actelor în baza cărora încasează banii.
Stimă!

- Aveți Răspunde pe bara portocalie, mai jos, vă rog să nu mai răspundeți prin citare. Mulțumesc -
Ultima modificare: Duminică, 19 Februarie 2023
Manuela Rășină, administrator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna ziua asociatia de proprietari a depus in luna noiembrie ... eugarizan eugarizan Buna ziua Asociatia de proprietari a depus in luna noiembrie 2022 pentru actualizare la judecatorie in conformitate cu noua lege , 196/2018 De la ... (vezi toată discuția)
Asociatie de propietari. buna ziua, cenzorul blocului unde locuiesc, ... bogdanA2012 bogdanA2012 Asociatie de Propietari. Buna ziua, Cenzorul blocului unde locuiesc, eu fiind presedinte de asociatie, m-a pun in vedere ca desi noi avem statulul ... (vezi toată discuția)
Asociatia are 120 de proprietari iar statutul asociatiei de din ... lawyer2016 lawyer2016 Asociatia are 120 de proprietari iar statutul asociatiei din 2002 prevede 5% penalizari /zi pentru restantieri. Adunarea generala din 2022 a votat cu 23 ... (vezi toată discuția)