Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Asociatia are 120 de proprietari iar statutul ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Asociatia are 120 de proprietari iar statutul asociatiei de din ...

Asociatia are 120 de proprietari iar statutul asociatiei din 2002 prevede 5% penalizari /zi pentru restantieri. Adunarea generala din 2022 a votat cu 23 proprietari prezenti un procent de 2% penalizari/zi. In acest caz este vorba de modificare sau de actualizare de statut ? Este legal ? Se aplica art 21 din legea 196/2018 ?
lawyer2016, utilizator
Rectific
0.5% in primul caz si 0.2% in al doilea caz. Asociatia nu este inregistrata la judecatorie.

Manuela Rășină, administrator
Daca asociatia de proprietari nu este inregistrata la judecatorie,pe cale de consecinta nu intruneste conditiile legale de functionare
Daca nu este legal constituita asociatia de proprietari,toate hotararile,deciziile adoptate de adunarile generale nelegal convocate sunt netemeinice si nelegale,inclusiv indemnizatiile acordate reprezentantilor echipei manageriale =presedinte,administrator,cenzor,etc nu au suport legal
S-a inregistrat la primarie conform legii 114/1996 exista incheierea judecatorului delegat

ynocentta a scris:

Daca asociatia de proprietari nu este inregistrata la judecatorie,pe cale de consecinta nu intruneste conditiile legale de functionare
Daca nu este legal constituita asociatia de proprietari,toate hotararile,deciziile adoptate de adunarile generale nelegal convocate sunt netemeinice si nelegale,inclusiv indemnizatiile acordate reprezentantilor echipei manageriale =presedinte,administrator,cenzor,etc nu au suport legal

Legea nr 114/1996 ,L nr 230/2007 +conexe au fost abrogate ,iar noile prevederi legislative L nr 196/2018 obliga asociatiile de locatari initial constituite in temeiul disp L nr 114/1996 sa actual;izeze documentele asociatiei sa le depuna la ludecatoria teritoriala
Pana la urma este vorba de modificare sau actualizare de statut ?
Se aplica sau nu art 19. Legea 196/2018 ?
Este legal ce au hotarat cei 23 de proprietari ? (Penalizari de 0.2% in loc de 0.5% cat prevede statutul ?)
Nu s-a asigurat cvorumul de 2/3 cat prevede statutul pt modificare (nu actualizarea statutului ) ?

ynocentta a scris:

Legea nr 114/1996 ,L nr 230/2007 +conexe au fost abrogate ,iar noile prevederi legislative L nr 196/2018 obliga asociatiile de locatari initial constituite in temeiul disp L nr 114/1996 sa actual;izeze documentele asociatiei sa le depuna la ludecatoria teritoriala

lawyer2016, utilizator