Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Taxe pentru videochat in România?
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Taxe pentru videochat in România?

Bună! Fac videochat. Având în vedere ca nu lucrez pentru România, este 100% necesar sa mi declar veniturile aici ? Eu deja plătesc taxe pe acel site
Și dacă este, cum le pot plati aici ?
george-neagu, moderator

Cristinq a scris:

Bună! Fac videochat. Având în vedere ca nu lucrez pentru România, este 100% necesar sa mi declar veniturile aici ? Eu deja plătesc taxe pe acel site
Și dacă este, cum le pot plati aici ?

Este un domeniu mai sensibil in care nu se vrea legiferare clar. Însă se poate încadra la drepturi de autor și activități în domeniul artistic. Ideea este sa îți vezi de treabă până te vei găsi cu conturile blocate și apoi vezi ce poți face. Parte din taxele plătite la site-ul respectiv pleac direct in tara de unde este acel site. Acum nu știu ce fel de clauze sau contract de colaborare ai semnat cu acel site. Păcat că nu se vrea intrarea în legalitate deplină și fiscalizarea acest-or site-uri de profil. Așa se poate ieși și la pensie și să beneficieze oricine de asigurare medicala.
Cipri Zoltan, utilizator