avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 382 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Taxe pentru videochat in România?
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Taxe pentru videochat in România?

Bună! Fac videochat. Având în vedere ca nu lucrez pentru România, este 100% necesar sa mi declar veniturile aici ? Eu deja plătesc taxe pe acel site
Și dacă este, cum le pot plati aici ?
Ultima modificare: Duminică, 19 Februarie 2023
george-neagu, moderator
Cel mai recent răspuns: Cipri Zoltan , utilizator 13:10, 19 Februarie 2023

Cristinq a scris:

Bună! Fac videochat. Având în vedere ca nu lucrez pentru România, este 100% necesar sa mi declar veniturile aici ? Eu deja plătesc taxe pe acel site
Și dacă este, cum le pot plati aici ?

Este un domeniu mai sensibil in care nu se vrea legiferare clar. Însă se poate încadra la drepturi de autor și activități în domeniul artistic. Ideea este sa îți vezi de treabă până te vei găsi cu conturile blocate și apoi vezi ce poți face. Parte din taxele plătite la site-ul respectiv pleac direct in tara de unde este acel site. Acum nu știu ce fel de clauze sau contract de colaborare ai semnat cu acel site. Păcat că nu se vrea intrarea în legalitate deplină și fiscalizarea acest-or site-uri de profil. Așa se poate ieși și la pensie și să beneficieze oricine de asigurare medicala.
Ultima modificare: Duminică, 19 Februarie 2023
Cipri Zoltan, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Refuz plata studio videochat, fara cim, practic ilegal byrev byrev Doresc sa plec de la studio pentru ca nu-mi mai convin conditiile plus ca sunt tare nesimtiti si se comporta foarte urat cu mine. 1. Am lucrat aproimativ o ... (vezi toată discuția)
Preaviz de 3 luni pt av stagiar!!!! ne e un abuz??????va rog...ajutati-ma... avocatessa avocatessa Salut! Va rog mult mult sa ma ajutati. Sunt mica si neajutorata.... Sunt av stagiar si mi-au introdus in contract preaviz de 3 luni. Ulterior am observat ca ... (vezi toată discuția)
Coduri iban sector 3 buligaramona buligaramona as dori sa aflu coduri le iban pt. platile cattre bugetulgeneral consolidat .....si codurile de indentificare fiscala (vezi toată discuția)