Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... buna ziua, va cer iarasi ajutorul pentru a intelege un ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

buna ziua, va cer iarasi ajutorul pentru a intelege un lucru. sunt ...

buna ziua.va cer iarasi ajutorul pentru a intelege un lucru.sunt angajata in sistemul de educatie si am observat in fluturasul de salariu urmatorul lucru:de ceva timp ni se acorda o suma de bani pentru hrana(suma fixa)si am observat ca la retinerea contributiilor catre bugetul de stat-CAS,CASS,IMPOZIT,este luata in calcul si aceasta suma.este legal sa se opreasca sanatate si pensii din banii pentru mancare?anterior am lucrat in privat,primeam tichete de masa dar se oprea pentru acestea doar impozit nu si contributii.imi puteti indica si legea care prevede aceste retineri-CAS,CASS din banii de hrana?multumesc pentru ajutor.
Probabil că primiți cei 347 lei reprezentând indemnizația de hrană. Și da,sunt supuși contribuțiilor și impozitului cf legislației fiscale.
Indemnizatia de hrana este una, iar tichetele de masa sunt altceva ... in sectorul bugetar, se uziteaza mai mult acordarea indemnizatiei de hrana care intra in calcul contributiilor si impozitului.