avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 248 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Drept mostenire. Buna ziua Am o verisoara (mama ei cu ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Drept mostenire. Buna ziua Am o verisoara (mama ei cu mama mea ...

Drept mostenire.
Buna ziua
Am o verisoara (mama ei cu mama mea au fost surori) ce a avut o fata care a decedat. Decedata are un apartament proprietate. Intrebarea mea este cine are drept de mostenire asupra apartamentului daca mama decedatei traieste si nu exista un testament .
Multumesc
Cel mai recent răspuns: viky56 , utilizator 09:35, 28 Februarie 2023
Mama decedatei. Tatal traieste? Frati mai are?
Ultima modificare: Marți, 21 Februarie 2023
raluk0207, utilizator
Da traieste , nu mai are frati decedata,nu mai are tata.
Atunci mosteneste doar mama defunctei
Multumesc

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Succesiune după matusa+unchi+verișoara (toti decedati) , drept succesoral Marialascap Marialascap Bună ziua, Am o situație și încerc sa o înțeleg. Nu cunosc partea legala, așadar fiți blânzi cu mine. Încerc sa explic clar. 3 frați- ... (vezi toată discuția)
Buna ziua, in cazul unei succesiuni aproape succesive, decesul ... Bianca_Livia Bianca_Livia Buna ziua, in cazul unei succesiuni aproape succesive, decesul fiului, decesul mamei, fiul necasatorit si fara copii, mama divortata de tatal fiului de multi ... (vezi toată discuția)
Cum se stabilesc mostenitorii daca decedatul nu are copii, dar traieste mama acestuia? SurduLaurentiu SurduLaurentiu Buna seara, Cum se stabilesc mostenitorii daca decedatul nu a fost casatorit si nu are copii, insa mama acestuia traieste? Multumesc, Alina (vezi toată discuția)