Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Negocierea contractului colectiv
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Negocierea contractului colectiv

O confederație sindicală poate participa la negocierea unui contract colectiv de muncă la nivel de unitate?
Legea 367/2022
+ Capitolul III Părțile și reprezentarea acestora la negocierea colectivă

B. Angajații/lucrătorii:
a) la nivel de unitate:
1. de către organizațiile sindicale legal constituite și reprezentative din unitate;
2. la solicitarea și în baza mandatului sindicatelor nereprezentative din unitate și afiliate, de către federația sindicală la care acestea sunt afiliate și care au în unitate un număr de membri care reprezintă cel puțin 35% dintre angajații/lucrătorii unității;
Confederațiile sindicale reprezentative la nivel național, precum și confederațiile patronale reprezentative la nivel național, conform prezentei legi pot participa la negocierea contractelor colective de muncă la nivelul sectoarelor de negociere colectivă în care au federații membre, la solicitarea și în baza mandatului din partea acestora.

In speta, nu participa la negocierile din cadrul unei unități