Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Poate fi modificata fisa postului sau mai bine spus ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Poate fi modificata fisa postului sau mai bine spus adăugate ...

Poate fi modificata fisa postului sau mai bine spus adăugate alte sarcini fara acordul angajatului? Este vorba de o instituție de stat.
Fișa postului este parte a contractului individual de muncă. Modificarea acesteia se face prin act adițional care trebuie semnat de ambele părți. O eventuală suplimentare a sarcinilor trebuie a fi făcută cu acordul amelor părți și în limita competențelor profesionale corespunzătoare funcției ocupate.
Mulțumesc pentru răspuns!
Angajatorul poate modifica fișa postului fără a schimba felul muncii, cu respectarea pregătirii profesionale a salariatului și fără a stabili sarcini pe care salariatul nu le-ar putea îndeplini sau care presupun o calificare ce nu corespunde funcției.
www.avocatnet.ro/articol_574...
Și la un îngrijitor copii se poate adăuga spălarea veselei deși până acum o făcea bucătarul?
Da, se poate adauga .. dar asta nu inseamna ca poate fi legal sau corect.... pentru spalarea vaselor exista cod COR separat.