Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună ziua, in 2015 am primit de la mătușa mea ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună ziua, in 2015 am primit de la mătușa mea apartamentul ...

Bună ziua, in2015 am primit de la mătușa mea apartamentul prin donație cu uzufruct viager fără sarcinii ,totul a fost bine pana acum câteva luni de când a aflat alt nepot ca mia dat casa mie ,țin sa precizez ca ma tot amenință că ma da în judecata și sa le dau actele ,acum de curând au luat-o pe mătușa la ei fără sa îmi spună ,eu când am făcut donatia am avut și adeverință de la medic ,întrebarea mea este îmi po
ate anula donația cu uzufruct viager, mulțumesc
ca ma tot amenință că ma da în judecata și sa le dau actele

Poate sa va si dea in judecata, nu doar sa va ameninte, ca nu rezolva nimic.
Ideea sa nu exista dovezi ca o impiedicati pe matusa sa stea , catrebuie sa ii respectati dreptul de uzufruct.
In rest, poate sa o ingrijeasca nepotul, nu e problema.
Atentie, sunt anumite situatii in care donatia se poate revoca - vedeti codul civil, art. 1020 si urmatoarele.
E posibil ca nepotul sa incerce sa forteze o revocare pe motiv de ingratitudine (art. 1023, lit. c) - o duce pe matusa la el, si apoi o convinge sa zica ca v-a cerut ajutorul, si i l-ati refuzat.
Consultati-va cu un avocat, cum va puteti pune la adapost de un asemenea scenariu.
In rest, amenintarile cu "adu actele ca altfel te dau la politie / in judecata" sunt de ignorat.
E posibil ca nepotul sa incerce sa forteze o revocare pe motiv de ingratitudine (art. 1023, lit. c) - o duce pe matusa la el, si apoi o convinge sa zica ca v-a cerut ajutorul, si i l-ati refuzat.

incercarea moarte n-are, dar incearca pe banii lui, aiurea.