avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 595 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Rectificativa 2023
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Rectificativa 2023

Buna ziua,

Am depus declaratia unica pe 2023 bifand doar capitolul 1 (finala pe 2022) fara sa ma ating de capitolul 2. Veniturile au fost din dividende, depasind plafonul de 12 salarii, astfel ca platesc CASS.

Ulterior, am facut o rectificativa in care am bifat rectificare la capitolul 2 (estimare venituri 2023 tot din dividende, tot cu plata CASS) si am declarat veniturile estimate. Insa, apar in continuare ca neasigurat CASS si pe ghiseul.ro singura suma de plata este CASS-ul pe 2022, adica 3060 lei.

Intrebare: Am procedat corect depunand rectificativa bifand doar capitolul 2? Daca da, de obicei cat dureaza pana apar ca asigurat? Au trecut deja 4 zile de la depunerea rectificativei.

Va multumesc!

Alte discuții în legătură

Declaratia unica pe 2023 Alo2016 Alo2016 In Declaratia Unica pe 2023, daca venitul efectiv realizat in 2022 este practic acelasi cu cel estimat prin Declaratia Unica depusa pe 2022, pot sa nu mai ... (vezi toată discuția)
Declaratie unica 2023 suciugeorgeta suciugeorgeta Am depus declaratia unica pentru venituri din dividende an 2022, pentru plata CASS . Acum as dori sa fac si estimare pentru 2023 pentru a fi asigurata la ... (vezi toată discuția)
Declaratie unica dividende cateldestept cateldestept Declaratie unica dividende: Pentru dividendele distribuite si platite in 2022, care este termenul depunerii declaratiei unice? 25 mai sau 30 de zile de la data ... (vezi toată discuția)