avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 348 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Declaratie unica 2023
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Declaratie unica 2023

Am depus declaratia unica pentru venituri din dividende an 2022, pentru plata CASS . Acum as dori sa fac si estimare pentru 2023 pentru a fi asigurata la sanatate. Ar trebui sa fac rectificativa, daca deja am depus DU? sau fac alta in care bifez doar la estimat?
Faceți rectificativa în care treceți ceea ce ați făcut în prima depusa pentru închiderea anului 2022 iar pentru a va inregistra ca asigurata la sănătate în 2023 bifați direct la secțiunea de contribuție la sănătate ca optați sa plătiți cass pentru 6 luni și sa fiți asigurata un an întreg. Nu cu estimat.
Ultima modificare: Joi, 11 Mai 2023
george-neagu, moderator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Declaratia unica pe 2023 Alo2016 Alo2016 In Declaratia Unica pe 2023, daca venitul efectiv realizat in 2022 este practic acelasi cu cel estimat prin Declaratia Unica depusa pe 2022, pot sa nu mai ... (vezi toată discuția)
Declaratia unica rectificativa pentru inchidere pfa + incasat dividende alex_mihai1124 alex_mihai1124 Buna ziua! Saptamana aceasta am inchis PFA-ul (la norma) si urmeaza sa depun DU rectificativa ca sa recalculez norma. Norma era 45.000 iar recalculata vine ... (vezi toată discuția)
Nelamurire plata optionala cass pt pfa RalS RalS Buna ziua, Am o nelămurire legată de plata CASS pt un PFA în sistem real. Până anul trecut am fost și salariată însă din septembrie 2021 am ... (vezi toată discuția)