Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Locuiesc cu mama si la Posta am dat ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Locuiesc cu mama si la Posta am dat ...

ma numesc Dragan Florentina,locuiesc cu mama si la Posta am dat declaratie ca renunt eu la acel card de energie fiind persoana cu handicap accentuat dar mama figureaza pe facturi de aceea am renuntat eu in favoarei,cand v.a primi acest card mama va multumesc?
ana-cer, moderator
Eu cred că ați greșit dând acea declarație și returnând cardul. Nu cred că se va mai emite pe acel loc de consum un nou card.

Iată ce spune legea:

"Dacă la un loc de consum domiciliază mai mulți beneficiari, sprijinul se acordă o singură dată per loc de consum. Pe card vor fi scrise numele tuturor beneficiarilor care au aceeași adresă de domiciliu.

Factura poate să fie pe alt nume decât cel al beneficiarului care locuiește la adresă. Adresa locului de consum trebuie să coincidă cu domiciliul beneficiarului (sau domiciliul declarat al acestuia)".
Dapix, utilizator