Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Buna ziua detin 2 masini cu volan pr partea dreapta, ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Buna ziua detin 2 masini cu volan pr partea dreapta, am inteles ...

Buna ziua detin 2 masini cu volan pr partea dreapta, am inteles ca este in discutie un proiect de lege prin care ar putea interzice aceste masini, in cazul in care se adopta aceasta lege , noi proprietarii de masini cu volan pe partea dreapta inmatriculate deja in Romania ce putem face?
După știința mea nu se mai pot înmstricula în Româna auotvehicule cu volanul pe partea dreapta cu excepția celor care necesită această poziție a volanului, de exemplu automăturătoare.
Adoptarea unei legi care sș interzică circulsția autovehiculelor cu volanul pe partea dreapta este binevenită. Autovehiculele cu volanul pe dreapta sunt destinate în exclusivitate circulației pe partea stângă a drumului.
Pentru autovehiculele cu volan pa drespta ce le aveți există, după opinia mea, 4 soluții:
1. Mutarea volanului pe partea stângă ceea ce implică un efort finaciar foarte mare
2. Păstrarea autovehiculelor ca piesă de muzeu ceea ce implică plata impozitului anual,
3. Casarea autovehiculelor. Nu știu dacă asemenea autovehicule por fi folosite în progrsmul RABLA.
4. Vânzarea autovehiculelor unui coleecționar de autovehicule.

Ana Maria1990 a scris:

Buna ziua detin 2 masini cu volan pr partea dreapta, am inteles ca este in discutie un proiect de lege prin care ar putea interzice aceste masini, in cazul in care se adopta aceasta lege , noi proprietarii de masini cu volan pe partea dreapta inmatriculate deja in Romania ce putem face?