Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Poate fi angajat un cetatean italian care are emis ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Poate fi angajat un cetatean italian care are emis certificat ...

Poate fi angajat un cetatean italian care are emis certificat de inregistrare de IGI ce atesta faptul ca titularul are drept de rezidenta inregistrat pe teritoriul Romaniei fara a fi necesar permisul de sedere in scop de munca?
Conform reglementărilor Uniunii Europene, un cetățean aparțînând spațiului comunitar sau Spațiului Economic European beneficiază de aceleași drepturi în muncă precum acelea care le sunt aplicabile cetățenilor români. Această egalitate de drepturi exclude necesitatea obținerii unei autorizații de muncă pentru cetățenii UE sau SEE care doresc să se angajeze în România. Asadar, cetățenii europeni pot fi angajați în România cu respectarea acelorași prevederi ale Codului Muncii prevăzute pentru catateni români, pe baza unui contract individual de muncă.