avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 619 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Ce este e-factura?
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Ce este e-factura?

ce este e factura? am un pfa si folosesc o aplicatie de emitere facturi simpla, imi trebuie obligatoriu e factura?
Ultima modificare: Vineri, 3 Martie 2023
george-neagu, moderator
Cel mai recent răspuns: Grama Cornel - Consultant fiscal , Consultant fiscal 12:49, 13 Aprilie 2023
nu e obligatoriu .
Doar daca emiteti facturi catre institutii de stat sau vindeti bunuri cu risc fiscal ridicat catre persoane juridice.

1. Legume, fructe, rădăcini și tuberculi alimentari, alte plante comestibile.

2. Băuturi alcoolice

3. Construcții noi

4. Produse minerale (apă minerală naturală, nisip și pietriș)

5. Îmbrăcăminte și încălțăminte


Grama Cornel - Consultant fiscal a scris:

nu e obligatoriu .
Doar daca emiteti facturi catre institutii de stat sau vindeti bunuri cu risc fiscal ridicat catre persoane juridice.

1. Legume, fructe, rădăcini și tuberculi alimentari, alte plante comestibile.

2. Băuturi alcoolice

3. Construcții noi

4. Produse minerale (apă minerală naturală, nisip și pietriș)

5. Îmbrăcăminte și încălțăminte

si daca am un cod caen 4322- lucrării de instalații sanitare termice si de aer conditionat , se încadrează la construcții noi? si sa trimit facturile pe e-factura?
Nu pt ca nu livrati cladiri , imobile.


Grama Cornel - Consultant fiscal a scris:

Nu pt ca nu livrati cladiri , imobile.

Mersi, chiar daca aceea persoana are un srl? juridică
chiar daca

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Nelãmurire înregistrare marcã magazin articole sportive ºi bãcãnie mjuovy mjuovy Buna ziua, Vreau sa inregistrez marca unui MAGAZIN SPORTIV (vanzare haine, articole sportive si accesorii sportive) marca unei BACANI (vanzare de alimente, ... (vezi toată discuția)
Lista coduri caen sub conditie Maria-Shirina Stefanescu Maria-Shirina Stefanescu Buna ziua, Vreau sa infiintez o firma care sa aiba cat mai multe coduri CAEN la obiectul secundar de activitate. Stiu ca exista niste liste cu anumite ... (vezi toată discuția)
Lista limente tva 9% claudiaP claudiaP Buna ziua, Unde pot vizuaiza o lista a alimetelor la care se aplica TVA 9%? (vezi toată discuția)