Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Ce este e-factura?
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Ce este e-factura?

ce este e factura? am un pfa si folosesc o aplicatie de emitere facturi simpla, imi trebuie obligatoriu e factura?
george-neagu, moderator
nu e obligatoriu .
Doar daca emiteti facturi catre institutii de stat sau vindeti bunuri cu risc fiscal ridicat catre persoane juridice.

1. Legume, fructe, rădăcini și tuberculi alimentari, alte plante comestibile.

2. Băuturi alcoolice

3. Construcții noi

4. Produse minerale (apă minerală naturală, nisip și pietriș)

5. Îmbrăcăminte și încălțăminte

Grama Cornel - Consultant fiscal a scris:

nu e obligatoriu .
Doar daca emiteti facturi catre institutii de stat sau vindeti bunuri cu risc fiscal ridicat catre persoane juridice.

1. Legume, fructe, rădăcini și tuberculi alimentari, alte plante comestibile.

2. Băuturi alcoolice

3. Construcții noi

4. Produse minerale (apă minerală naturală, nisip și pietriș)

5. Îmbrăcăminte și încălțăminte

si daca am un cod caen 4322- lucrării de instalații sanitare termice si de aer conditionat , se încadrează la construcții noi? si sa trimit facturile pe e-factura?
Nu pt ca nu livrati cladiri , imobile.

Grama Cornel - Consultant fiscal a scris:

Nu pt ca nu livrati cladiri , imobile.

Mersi, chiar daca aceea persoana are un srl? juridică
chiar daca