Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Cine declara în sistemul RO e-transport?
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Cine declara în sistemul RO e-transport?

Buna ziua, In cazul in care societatae A vinde (en-gros) catre societatea B bunuri cu risc fiscal in valoare de 12.000 lei, mentionez ca societatea B ridica si transporta bunurile direct de la magazinul societatii A cine are obligatia declararii in sistemul RO e Transport?
george-neagu, moderator
Societatea A declara datele bunurilor riscante transportate pe teritoriul României in e-Trasnport si pune la dispozitia lui B codul UIT sa-l aiba pe durata transportului .

-" furnizorul din România, în cazul tranzacțiilor interne sau al livrărilor intracomunitare de bunuri cu risc fiscal ridicat;"
Multumesc pentru raspuns!