Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Regim TVA pt livrare de bunuri intre state membre UE?
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Regim TVA pt livrare de bunuri intre state membre UE?

Buna ziua, societate comerciala cu activitate de comert cu amanuntul produse specifice (cosmetice), vinde catre o societate comerciala din alt stat membru UE creme cosmetice. Livrarea se face cu DHL , cf codului fiscal operatiunea este scutita de TVA pt ca este o livrare intracomunitara. Este interpretat corect? In dep de contabilitate al societatii din Romania se interpreteaza ca fiind vanzare en detail catre o persoana juridica cu TVA, ceea ce mi se pare o eroare de interpretare, nicidecum un contabil neinformat:) . Ma poate ajuta cineva cu o parere?
Articolul 268dinCodul fiscal prevede că una dintrecondiţiile obligatorii pentru ca o livrare să fie impozabilă in România este ca locul acestei operaţiuni să fie în România. Dacă locul livrării nu se consideră în România, operaţiunea nu este impozabilă în România. -livrări intracomunitare- sunt livrări de bunuri care sunt transportate dintr-un stat membru înalt stat membru de furnizor, de cumpărător sau de un terţ în numele unuia dintre acestia. În lipsa transportului nu există livrare intracomunitară de bunuri, transportul intracomunitar fiind o condiţie de fond pentru a califica o operaţiune drept livrare intracomunitară. Livrarea intracomunitară de bunuri este scutită de TVA, dacă este justificată cu documente prevăzute în OMFP nr.103/2016.''

Multumesc anticipat!
george-neagu, moderator
Da daca avem documente justificative cf OMFP 103/2016 - factura + dovada transportului , livrarea se va face fara TVA ( cf art 294 alin 2 lit a . )
Multumesc mult. Raspunsul de la contabilitate a venit astfel: ''vanzarea aceasta catre clinica din Italia nu este livrare intracomunitara, este vanzare en detail catre o persoana juridica , cu tva. Care are si transport''.