Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Completare declarație unica cu valorile estimate
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Completare declarație unica cu valorile estimate

Buna ziua, o PFI cu activitati independente in sistem real estimeaza in Declaratia Unica 2023 un venit net anual pentru 2023 intre 12 si 24 salarii minime cu CAS si CASS aferente: 9000 si 3600 lei. Ce sume CAS si CASS va plati PFI pentru 2023 daca in DU 2024 se va constata ca venitul net anual 2023 va fi intre 6 si 12 salarii minime, deci mai mic decat cel estimat.
Multumesc
george-neagu, moderator
va regulariza CASS la plafonul de 6 salarii iar CAS nu se va datora fiind sub plafonul de 12 salarii.
Multumesc