avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 396 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Completare declarație unica cu valorile estimate
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Completare declarație unica cu valorile estimate

Buna ziua, o PFI cu activitati independente in sistem real estimeaza in Declaratia Unica 2023 un venit net anual pentru 2023 intre 12 si 24 salarii minime cu CAS si CASS aferente: 9000 si 3600 lei. Ce sume CAS si CASS va plati PFI pentru 2023 daca in DU 2024 se va constata ca venitul net anual 2023 va fi intre 6 si 12 salarii minime, deci mai mic decat cel estimat.
Multumesc
Ultima modificare: Vineri, 10 Martie 2023
george-neagu, moderator
Cel mai recent răspuns: debutant2013 , utilizator 11:12, 19 Martie 2023
va regulariza CASS la plafonul de 6 salarii iar CAS nu se va datora fiind sub plafonul de 12 salarii.
Multumesc

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contributia cas si cass se calculeaza la venit brut sau net? eupopescu eupopescu Buna seara! Pe internet sunt articole contradictorii. 1. Contributia CAS si CASS pe 2023 se calculeaza tinand cont de venitul brut, sau de net? 2. ... (vezi toată discuția)
Contributii pe dobanzi bancare Anastasia gar Anastasia gar Buna ziua. Va rog sa ma lamuriti cu un aspect. Pe 2023 am realizat un venit din profesia liberala sub 12 salarii minime pe an. Pe persoana fizica am niste ... (vezi toată discuția)
Calcul impozit si contributii pensie si sanatate Anastasia gar Anastasia gar Buna ziua, sunt medic colaborator ( un fel de PFi) si sunt si salariata in spital de stat. Pt 2023 am un profit sub 12 salarii brute minime pe economie, dar am ... (vezi toată discuția)